Svátek má: Otýlie

Zprávy

Velikost textu:

Varování před Bidenovou „nepropečenou energetickou agendou“

Varování před Bidenovou „nepropečenou energetickou agendou“

Letošní sváteční sezóna zůstává zahalena pandemickou nejistotou, přičemž mnoho Američanů je unaveno cestováním nebo finančními závazky.

Joe Biden, americký prezident
24. října 2021 - 06:20

Bohužel téměř jistotou jsou vyšší ceny zemního plynu. Hořkou třešničkou na vánočním dortu by navíc mohly být vyšší emise skleníkových plynů v důsledku výroby energie z uhlí. Aby odvrátil chladné, uhelné Vánoce, musí prezident Biden napravit svou napůl upečenou energetickou agendu.

Kvůli vysoké poptávce a nedostatku dodávek federální úřad pro energetické informace (EIA) tuto zimu předpovídá, že ceny zemního plynu dosáhnou výšek, jaké nebyly zaznamenány od roku 2008. Vývoz amerického zkapalněného zemního plynu prudce stoupá, ale produkce nedrží tempo a domácí zásoby se snižují. Jak varuje EIA, náhlá zima v části země by mohla protrhnout stále tenčí zásobu a vytlačit ceny ještě nahoru.

Varování EIA je jen posledním příznakem zpackané politiky ekologické energie Bidenovy administrativy. Prezident Biden spíše než energetický přechod podobný přechodu od jednoho zdroje energie (jako jsou fosilní paliva) k jinému (jako jsou obnovitelné zdroje) „brání“  Američany před fosilními palivy tím, že omezuje americký ropný a plynárenský průmysl. Problém je v tom, že budoucí zdroje energie – jako je slunce, vítr nebo vodík – ještě nejsou dostatečně vyvinuté, aby pokryly americkou poptávku po energii. Zákon o  slibovaném boomu obnovitelné infrastruktury zůstává v kongresovém limbu. Zastaralé předpisy jsou překážkou budování obnovitelných zdrojů.

Bidenův zpackaný přechod se však neomezuje pouze na Bílý dům nebo Kongres. Administrativa spíše aktivně vysílá smíšené signály a rozsévá zmatek kolem odvětví zemního plynu. Například v březnu začala Federální regulační komise pro energetiku (FERC) měřit emise skleníkových plynů jako součást svého mezistátního procesu povolování plynovodů. V květnu však FERC již tento postup změnil a analyzoval emise skleníkových plynů ze dvou projektů potrubí „pouze pro informační účely“.

Mezi těmito dvěma rozhodnutími si Komise vyžádala veřejný názor na to, zda by měla přepracovat svůj certifikační proces. Kromě jiných otázek se FERC zeptal, zda by při certifikaci domácích ropovodů měly být brány v úvahu mezinárodní klimatické dohody nebo jak by FERC měl identifikovat menšinové nebo nízkopříjmové „komunity environmentální spravedlnosti“. Bez špetky ironie předseda Richard Glick nedávno naznačil, že se obává, že rozhodnutí FERC vytvářejí nejistotu pro vývojáře, protože nejsou dostatečně přísná, aby odolala právním útokům. Potenciální odepření povolení kvůli vágním mezinárodním klimatickým závazkům nebo metrikám sociální spravedlnosti nabízí jen malý příslib jistoty.Kromě toho, že ve svém zmateném klimatickém tažení způsobí škody rodinným rozpočtům, snaha prezidenta Bidena ochromit průmysl zemního plynu riskuje podporu fosilních paliv s vyššími emisemi. Zimní bouře Uri, která v únoru způsobila zmatek v Texasu, ukazuje co se může stát při výpadku energie. Kritici obnovitelných zdrojů tvrdí, že zmrzlé větrné turbíny byly na vině za to, že stát měl výpadky proudu, zatímco příznivci obnovitelných zdrojů odvětili, že výpadky zemního plynu způsobily větší absolutní snížení energie.


Zájem prezidenta Bidena o životní prostředí v zásadě odráží obavy většiny amerických spotřebitelů o změnu klimatu. Jeho administrativa však musí vymyslet řešení, než vytvoří problémy, které si sám způsobí. Ať už se jedná o vysoké účty za energii pro spotřebitele nebo větší závislost na špinavých zdrojích energie, Bidenova špatná rozhodnutí během roku se stávají nevítaným prosincovým překvapením.

(rp,prvnizpravy.cz,wnd,foto:arch.)