Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Vesti: Ukrajinci si kvůli nízké životní úrovni na splátky kupují i plenky!

Vesti: Ukrajinci si kvůli nízké životní úrovni na splátky kupují i plenky!

Na Ukrajině pokračuje pokles životní úrovně a obyvatelstvo je nuceno nakupovat na splátky nebo na úvěr.

Ilustrační foto
21. listopadu 2019 - 11:04

Podle ukrajinského listu „Vesti“ situace dokonce dosáhla bodu, kdy se tímto způsobem již prodávají plenky, levné boty a lékařské služby.

I přes upevňující národní měnu a rostoucí průměrné mzdy, životní úroveň na Ukrajině klesá. Podle „Vesti“ too uvedli odborníci, kteří hodnotí nový trend – prudce vzrostl počet nákupů realizovaných na splátky nebo na úvěr. Dokonce to došlo k tomu, že tímto způsobem se již prodávají plenky, levné boty a lékařské služby.

Ukrajinci měsíčně nakupují na splátky na internetu zboží v hodnotě více než 300 milionů hřiven. Ale pokud byla dříve zakoupena hlavně technika na úvěr nebo na splátky, pak jídlo a služby jsou něco nového.
 
Na jedné z očních klinik bylo novinám sděleno, že provádějí operaci korekce očí na splátky. Výsledkem je, že to není levné, ale platby lze prodloužit a nezaplatit celou částku ani před operací, což byla dřívější praxe.
 
„Ve skutečnosti od nedávna nabízíme pouze tento typ platby. Ale je více lidí, kteří chtějí mít operaci na naší klinice,“ připustila klinika.
 
Podle publikace nyní jeden ze slavných supermarketů, který nabízí konkurenční síť, nabízí výměnu slevové karty za kreditní kartu s velkým limitem. Nyní si lze půjčit na klobásu, sýr a cereálie. „Vesti“ si všimly, že dokonce i plenky se nyní prodávají na úvěr – na jednorázový pleny si lze půjčit od jedné z bank na čtyři měsíce.

 
„Nikdy se nestalo, že klient, který si vezme tak malou půjčku, nezaplatí požadovanou částku. Samozřejmě, pokud k tomu dojde, pak finanční instituce budou spolupracovat s klientem, abych tak řekl, vyřešila dluh. Ale nepamatuji, že by se  předtím něco podobného stalo a zboží se muselo vrátit,“ řekl novinám prodejce.
 
Ekonomický expert Andrej Novak je přesvědčen o této skutečnosti -  pokud země nakupuje zboží na úvěr nebo na splátky, znamená to, že populace má nízkou kupní sílu a lidé prostě musí žít na úvěr.
 
„Ukrajinci si nemohou dovolit koupit zboží, okamžitě zaplatit celou částku. Proto jsou nuceni nakupovat na splátky, nikoli telefony a domácí spotřebiče, ale také běžné zboží. U mladých rodin je to velmi běžné. Navíc ukrajinské banky půjčují jen velmi málo reálnému sektoru ekonomiky - míra více než 25 procent ročně neumožňuje podnikům vzít si masivní půjčky, proto banky přešly na spotřebitelské úvěry. To všechno hovoří o stagnaci ekonomiky,“ poukázal ekonom.

Ekonomický odborník a sociolog Jurij Gavrilečko také zaznamenal nepříjemnou tendenci, když některé obchody již nabízejí nákup potravin na úvěr. A v samotných obchodech lidé přestali kupovat jídlo v kilogramech - některé zboží se bere doslova po kouscích.
 
"O čem to vypovídá? U nás není zaznamenán žádný růst HDP, rozpočtové příjmy se neplní. Stabilní příjem minus asi 10 procent znamená, že ekonomika neroste, ale klesá,“ vysvětlil expert.
 
Přičemž zároveň, jak odborník poznamenal, ceny zboží na Ukrajině budou stále růst, zejména potravinářských výrobků, protože všechny náklady na komunální služby (plyn, elektřina), které budou i nadále stoupat, jsou zahrnuty v ceně.

(kou, prvnizpravy.cz, vesti.ua, foto: arch.)