Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Vůdci Majdanu: Turčynov je kazatelem a Jaroš chce pověsit Zelenského

Vůdci Majdanu: Turčynov je kazatelem a Jaroš chce pověsit Zelenského

Ve čtvrtek jsme si mohli připomenout 6. výročí zahájení protestů na Majdanu, které skončily krvavou konfrontací a útěkem bývalého prezidenta Janukovyče.

Ukrajina je od Majdanu v permanentní hospodářské krizi
22. listopadu 2019 - 07:20

Majdan měl své představitele, kteří se po majdanském vítězství přestěhovali do vládních úřadů. A někteří tam stále zůstávají - například ministr Avakov nebo starosta Kyjeva Kličko.

Ale většina „tváří Majdanu“ tuto moc již ztratila. Nebo se výrazně snížil jejich vliv, který měli dříve.

Obecně je však trend hlavních postav Majdanu skutečně negativní. Ztratili svou dřívější moc a vliv - i když zůstali v Radě. Například bývalý prezident Porošenko a Parubij.

Zbývající hlavní postavy „Revoluce důstojnosti“ jsou bez práce - Turčynov, Jaceňuk a desítky menších hrdinů. V posledních volbách je lidé zbavili moci. Nepřímo tak tedy hodnotí samotný Majdan.

A co dnes někteří dělají?

Dmitrij Jaroš, bývalý velitel nacionalistického Pravého sektoru, v poslední době pronesl několik skandálních prohlášení. Otevřeně vyhrožoval  prezidentu Vladimíru Zelenskému. V květnu po inauguraci řekl, že Zelenskij bude zabit, pokud zradí ty, kteří zahynuli během Majdanu a války v Donbasu. "

V červenci Jaroš schvaloval útok granátometem na budovu televizního kanálu 112 Ukrajina. 


Arsenij Jaceňuk byl v roce 2014 předsedou ukrajinské vlády, po 11 měsících skončil a od té doby se stáhnul z politiky. Rusko ho obvinilo z účasti ve válce proti ruským jednotkám v Čečensku v letech 1994–1995, Jaceňuk to popřel.


Alexander Turčynov  byl během Majdanu jedním z vůdců. V předčasných parlamentních volbách v roce 2014 se stal zástupcem Lidové fronty. V prosinci 2014 byl Turčynov jmenován tajemníkem Rady národní bezpečnosti a obrany a zůstal na tomto postu až do května 2019, kdy rezignoval na politiku.


Nyní Alexander Turčynov vede náboženská kázání v duchu, že štěstí není v penězích, je baptistickým pastorem .

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)