Svátek má: Martina

Zprávy

Velikost textu:

Výroba britských jaderných ponorek je ohrožena kvůli americkým svářečům

Výroba britských jaderných ponorek je ohrožena kvůli americkým svářečům

Nasazení britské jaderné zastrašovací jednotky v hodnotě 31 miliard liber je kvůli chybným svárům v pouzdrech s balistickými raketami navržených a postavených v USA opožděna.

Raketa Trident
10. srpna 2018 - 07:20

Královské námořnictvo chce čtyři ponorky Vanguard nahradit novými ponorkami třídy Dreadnought, které by měly vstoupit  do služby v třicátých letech. Americká společnost BWX Technologies, zodpovědná za zhotovení společného  raketového  pouzdra pro nové jaderné ponorky královského námořnictva a lodí třídy US Columbia, varovala před chybnými sváry.

Bylo zahájeno okamžité šetření. Načasování britského nového ponorkového programu je spojeno s americkým projektem, protože klíčové komponenty, včetně systému balistických raket Trident, jsou poskytovány USA v rámci dohody, která byla uzavřena v roce 1963.


Raketa Trident je z ponorky odpalovaná balistická raketa (SLBM), nesoucí jaderné hlavice. Navrhla ji americká společnost Lockheed Martin Space Systems. Existuje ve dvou variantách – UGM-96 Trident I a UGM-133 Trident II. Rakety Trident jsou součástí výzbroje čtrnácti aktivních amerických jaderných raketových ponorek třídy Ohio a čtyřech britských ponorek třídy Vanguard.


„Jsme si vědomi toho, že se nyní vede vyšetřování týkající se kvality svařování odpalovacích zařízení balistických raket, vyrobených společností US BWX Technologies, ale práce na našem programu“ Dreadnought „ běží podle plánu a nepřekračuje rámec rozpočtu, a první ponorka bude spuštěna na počátku 2030,“ oznámil mluvčí ministerstva obrany Velké Británie

(rp,prvnizpravy.cz,thetimes,foto:arch.)