Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

WP: Za neúspěchem USA s koronavirem stojí víra ve svou výjimečnost!

WP: Za neúspěchem USA s koronavirem stojí víra ve svou výjimečnost!

Je pozoruhodné, že mnoho zemí, které v důsledku pandemie čelí obzvláště vážným problémům, se do určité míry považuje za výjimečné, píše publicista Fareed Zakaria ve The Washington Postu.

Ilustrační foto
20. září 2020 - 07:20

To platí pro USA, Velkou Británii i Brazílii. Kvůli své tvrdohlavé víře ve vlastní jedinečnost a spravedlnost tyto státy ignorují cenná poučení ze zkušeností ostatních, která by mohla zachránit mnoho životů.

Proč se některým zemím podařilo vyrovnat se s koronavirovou pandemií a některé jsou zasaženy hlubokou krizí?

Fareed Zakaria, komentátor listu The Washington Post, uvedl, že na tuto otázku není snadné odpovědět. Pokud se ale podíváte na místo, které během pandemie fungovalo nejlépe, na Tchaj-wan, můžete předpokládat, že za jeho úspěchem stojí minulá selhání.

Dnes může být ostrov oceněn zlatou medailí za zabránění šíření COVID-19. Přes úzké kontakty s „pevninskou Čínou“, kde byl virus poprvé zjištěn, a vysokou hustotou obyvatelstva 24 milionů lidí, Tchaj-wan zaznamenal pouze sedm úmrtí na „covid“. V americkém státě New York, kde žije méně lidí, zemřelo na tuto chorobu 33 000 lidí.

Jádrem současného úspěchu Tchaj-wanu je podle Zakarie neúspěšná reakce na pandemii atypické pneumonie SARS z roku 2003, z níž si místní úřady vzaly lekci a důležité poznatky. Jak novinář připomněl, SARS byla také respirační virové onemocnění, která se začala šířit z Číny. A tehdy čínské úřady také zpozdily pohotovou reakci a pokusily se skrýt informace před zbytkem světa. Úřady poté nebyly na pandemii připraveny a udělaly mnoho chyb, ale následně udělaly vše pro to, aby se to už nestalo.


Mnoho zemí asijsko-pacifického regionu (APR), včetně Jižní Koreje, Vietnamu, Singapuru, Nového Zélandu, Austrálie, pandemii úspěšně překonalo. Všichni čelili SARS a věděli, co mají dělat, upozornil Fareed Zakaria. Kanada byla jedinou zemí mimo Asii, která v roce 2003 zaznamenala vypuknutí SARS. Po překonání nemoci také přijala nezbytná opatření, aby zabránila opětovnému výskytu krize ve stejném rozsahu. Dokonce i Čína se od SARS hodně naučila a dnes se i přes problémy na počátku pandemie podařilo ČLR téměř úplně vymýtit koronavirus na svém území.

Jak novinář poznamenal, SARS samozřejmě nevysvětluje úspěchy všech zemí, které se s COVID-19 úspěšně vyrovnaly. To je však zjevně jeden z velmi důležitých faktorů.

Na druhou stranu se na země, které koronavirus přežily, můžete dívat mnohem méně jednoduše. Podle antropoložky Marthy Lincolnové se mnohé z těchto států, USA, Velké Británie, Brazílie, Chile, považují za tak či onak za výjimečné. Jsou v nich silné nacionalistické nálady. Tyto země si myslí, že jsou zvláštní, že jsou lepší než ostatní. Amerika je obzvláště známá takovými pohledy, poznamenal Zakaria. Podobné nálady však stojí za snahou Velké Británie opustit Evropskou unii. Brazilci si jsou jisti, že je jim je to jedno, protože „Bůh je Brazilec“ a Chile se považuje za „ekonomické světlo“ svého regionu.

Pocit vlastní exkluzivity ale, podle Zakarie, brání zemím v přístupu k problému z obchodního hlediska - při pohledu na úspěšnou zkušenost někoho jiného. Bill Gates nedávno řekl, že obvykle začíná proces řešení problému dvěma základními otázkami: kdo již úspěšně vyřešil podobný problém a co se můžete od těchto lidí naučit. Podnikatel se domnívá, že totéž by mělo platit i pro pandemii.

Navzdory tomu USA vůbec nezajímá, jak se jiné země potýkají s podobnými problémy. Mnoho dalších vyspělých zemí má přitom mnohem efektivnější a levnější systémy zdravotní péče. Mnoho mnohem chudších států má lepší infrastrukturu vybudovanou za méně peněz než Spojené státy. „Ale my se od nich nejen neučíme, ale ani se nechceme dívat jejich směrem," zdůraznil rozhořčeně novinář.

V článku pro Foreign Affairs bývalý úředník vlády Baracka Obamy Jeremy Conindick píše: „Americká výjimečnost - myšlenka, že Spojené státy jsou jedinečné ve srovnání s jinými zeměmi a že americká cesta je vždy nejlepší - zaslepila vůdce země (a mnoho jejích občanů) a zastínila poučení ze zkušeností jiných zemí, které by mohly zachránit životy.“

Analytik se domnívá, že za „americkou výjimečností“ často stojí úzkoprsost a nedostatek znalostí o zbytku světa a že tento přístup „nyní stojí obyvatele USA jejich životy“.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)