Svátek má: Kryštof

Zprávy

Velikost textu:

WP: Za protiamerické nálady může Trumpova politika!

WP: Za protiamerické nálady může Trumpova politika!

Od okamžiku, kdy Donald Trump nastoupil do funkce amerického prezidenta, důvěra ve Washington v mnoha zemích světa poklesla - a některé z nich již demonstrovaly otevřeně protiamerické postoje.

Je to důsledek Trumpovy "America First"
21. května 2019 - 04:20

Napsal to novinář Farid Zakaria ve The Washington Postu. Podle něj je vinou všeho Trumpova agresivní a nediplomatická zahraniční politika, která sama vyzvala ostatní země, aby se řídily národními zájmy v mezinárodních vztazích.

Americký prezident Donald Trump zřejmě věnuje zahraniční politice jen malou pozornost, napsal ve svém článku pro The Washington Post americký novinář Farid Zakaria. Před časem, když si myslel, že má šanci vyhrát Nobelovu cenu míru, začal nafukovat rozsah severokorejské hrozby, aby mohl hrát roli „mírotvůrce“ - nicméně, jakmile se ukázalo, že by bylo obtížné vyjednávat s Pchjongjangem, americkým prezident ztratil veškerý zájem o toto téma a nyní ho ve svých projevech sotva zmiňuje, poznamenal Zakaria.
 
V jiných otázkách zahraniční politiky kromě Severní Koreje se strategie Trumpa zužuje na „subdodavatelské smlouvy“ - „styl, se kterým se jako developer seznámil“, ironicky uvedl novinář. Například politika Washingtonu na Blízkém východě je nyní „pronajata“ Izraeli a Saúdské Arábii a administrativa Trump prostě podporuje všechny iniciativy, které tyto dvě země potřebují. Mezitím kurz USA vůči „levicovým latinskoamerickým režimům“, včetně Kuby, Venezuely a Nikaragui, je ponechán „milovníkům zbraní“, jako je poradce prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton. Vztahy s ostatními zeměmi Latinské Ameriky jsou budovány výhradně prismatem problematiky migrace - to znamená, že jsou opět přeneseny na vyššího politického poradce prezidenta, Stephena Millera, poukázal autor.
 
Podle Zakarii je Trumpova zahraniční politika charakterizována především tím, že vyvolává „silnou nacionalistickou reakci“ v zahraničí. Čínské úřady například nedávno kritizovaly agresivní obchodní požadavky Washingtonu a „zahájily ofenzívu“: hlavní státní televizní kanál země ukázal příběh, ve kterém byla americká taktika v obchodních jednáních srovnána s pokusy jiných zemí o dobytí Říše středu v minulosti. „Pokud chcete obchodní válku, budeme bojovat až do konce. Po dobu 5000 let za větru a deště to Číňané přežili,“ komentoval moderátor kanálu. Výňatek z programu, publikovaný na internetu, byl již shlédnut více než 99milionkrát, zdůraznil materiál.


Iránská vláda zase dokáže vydržet „ekonomické bouře“ vyvolané americkými sankcemi právě proto, že za ně vzneslo zodpovědnost na protijránskou politiku Trumpovy administrativy, čímž zakryla „manažerské chyby režimu v ekonomice“, pokračoval Zakaria. „Washington vždy podceňoval nacionalismus a zejména v Íránu. Mnoho kroků v zahraniční politice v Teheránu není způsobeno nějakou fundamentalistickou šiitskou ideologií, nýbrž geopolitickým postojem země. V loňském roce Ardeshir Zahedi, který sloužil jako ministr zahraničních věcí Íránu pod šáhem, zveřejnil otevřený dopis adresovaný ministrovi zahraničí Mikeovi Pompeovi, a v podstatě vystoupil na obranu zahraniční politiky Islámské republiky. Nezapomeňme, že íránský jaderný program, byl spuštěn za šáha.“
 
Jak autor věří, Trumpova administrativa zachází téměř se všemi zeměmi způsobem, který provokuje nacionalistickou a protiamerickou reakci. Jedním z hlavních úspěchů americké zahraniční politiky za posledních 30 let bylo, že Mexiko přestalo být soupeřem Ameriky a stalo se jeho partnerem - a předtím, než byl Trump zvolen v roce 2015, průzkumy veřejného mínění ukázaly, že 66% Mexičanů má pozitivní postoj vůči Spojeným státům; v loňském roce tento podíl klesl na 32% a důvěra amerického prezidenta za stejné období klesla v zemi ze 49% na 6%, zdůraznil Zakaria.
 
Situace je podobá téměř ve všech zemích: v Kanadě poklesla úroveň důvěry v amerického lídra ze 76% v roce 2015 na 25% v roce 2018 a ve Francii z 83% za Barackem Obamou na podobná čísla u Trumpa. Podle jedné studie Pugh American Research Center, z 25 zkoumaných zemí, je důvěryhodnější pouze ve dvou - v Izraeli a Rusku, poznamenal autor.
 
Mnoho zemí - dokonce i ty, které samy přijímají Trumpovu ideologii - se stává stále více asertivní a směřují k stále více k protiamerickým postojům, uvedl Zakaria. Zejména maďarský premiér Viktor Orbán, který „hrdě“ prohlásil, že buduje „neliberální demokracii“, v posledních letech zničil systém kontrol a rovnováhy ve svém státě, učinil obětní beránky z několika přistěhovalců a začal vyjadřovat protislámskou rétoriku, napsal novinář. Zatímco Obama se distancoval od maďarského vůdce, Trump ho tento týden  vřele přijal v Bílém domě - a přestože Orbán nedávno odmítl „flirtování" Washingtonu a vstoupil do spojenectví s Čínou a Ruskem, aby dosáhl svých cílů, zdůraznil novinář.

Je to však logické - koneckonců, sám Trump v roce 2017 ve svém projevu na Valném shromáždění OSN vyzval další země, aby se ve své zahraniční politice řídily vlastenectvím a svými vlastními zájmy. Přičemž americký vůdce chápe národní zájmy velmi úzce a nemyslí na širší zájmy mezinárodního společenství, a proto podceňuje potenciál spolupráce mezi zeměmi a vzájemně prospěšné způsoby řešení konfliktů, je přesvědčen novinář.
 
„Takže, Orbán - stejně jako Číňané, Íránci a mnoho dalších - prostě dělají přesně to, co Trump požadoval. A protože Spojené státy jsou i nadále vedoucí světovou silou a Trumpův styl je agresivní a nediplomatický, nejjednodušší odpovědí na tuto otázku je nacionalistická a protiamerická rétorika, která podněcuje veřejný hněv, rozdmýchává historickou vzpomínku na zlé události a upevňuje země ve světovém pohledu „vyhrál jsem - prohrál jste "," shrnul Zakaria. „Žijeme ve světě, v němž se zvyšuje nestabilita, klesá spolupráce a mizí  pro Spojené státy výhodné možnosti. A to je přímý a logický důsledek Trumpovy filozofie „America First“.“

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)