Svátek má: Zdeněk

Zprávy

Velikost textu:

WSJ: To si nikdo nevšiml, že USA rozpoutaly studenou válku s Čínou?

WSJ: To si nikdo nevšiml, že USA rozpoutaly studenou válku s Čínou?

Nová americká politika proti Číně, jejíž hlavní body byly načrtnuty minulý týden americkým viceprezidentem Mikem Pencem, naznačuje začátek druhé studené války.

Ilustrační foto
14. října 2018 - 04:20

Jak napsal novinář Walter Russell Mead v The Wall Street Journal, zřejmě ale bude tvrdší přístup k Číně rezonovat s názorem většiny Američanů.

„Copak začala druhá studená válka, a nikdo to nezaznamenal?" zeptal se profesor a novinář Walter Russell Mead v článku pro The Wall Street Journal. Podle Meada mnozí Američané po bitvách, které se rozvinuly v americké domácí politice, nepostřehli největší posun v čínsko-amerických vztazích od návštěvy Henryho Kissingera v Pekingu v roce 1971.

Takže minulý týden americký viceprezident Mike Pence načrtl hlavní aspekty nové politiky země vůči Číně. Ve svém projevu v Hudsonově institutu Pence odsoudil „celostátníí" přístup k soupeření země se Spojenými státy, čím se mínilo použití politických, ekonomických a vojenských nástrojů, jakož i propagandy. Kromě toho kritizoval čínský útlak Tibeťanů a Ujgurů, plán „Made in China 2025" zaměřený na dosažení technologické nadřazenosti a politiku „dluhové diplomacie".

Současně Pence hovořil o strategii Spojených států v rámci boje s čínskou vojenskou, hospodářskou, politickou a ideologickou „agresí“. Podle Meada řeč připomínala slova bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana vůči SSSR.

Mimo jiné, svědectvím o počátku druhé studené války je podle autora článku americké oznámení významného nárůstu vojenských hlídek ve vodách Jihočínského moře, tradiční zóny čínských zájmů. Navíc nedávno uzavřená obchodní dohoda mezi USA a Mexikem obsahuje doložku zabraňující podpisu obchodních dohod mezi třemi zeměmi a Čínou. Trumpova administrativa jasně uvedla, že hodlá usilovat o zahrnutí tohoto ustanovení i do jiných dohod.


Russell Mead poukázal, že jde o významný posun v zahraniční politice USA. Jakmile Čína zareaguje na tyto činy a jiné země zformulují své postoje ohledně obchodní rivality, objeví se zcela nová politická realita. A vzhledem k tomu, že i řada amerických spojenců nesouhlasí s obchodní politikou Trumpa, nemluvě o Rusku, Íránu a Severní Koreji, může se Čína bezpečně spoléhat na podporu svých akcí.

Především ale mohou takovou politikou USA utrpět americké společnosti, které s Čínou spolupracují tak či onak. Pro přívržence politiky Trumpovy administrativy hraje národní bezpečnost důležitější roli než „ekonomické tření". Proto Mead věří, že protesty amerických podnikatelů budou pravděpodobně ignorovány.

Autor článku však předpokládá, že takový přístup bude mít širokou podporu u Američanů nespokojených s „krádeží" amerických pracovních míst a represemi v Číně. A i když mnozí představitelé zahraniční politiky kritizují taktiku Trumpa, obecně se shodují na potřebě přijmout tvrdší postoj v bilaterálních vztazích.

Autor uznává, že řada amerických podnikatelů bude trpět zhoršením vztahů mezi Čínou a USA. Nicméně poznamenal, že nový přístup bude rezonovat s těmi, kteří nejsou spokojeni s krádeží duševního vlastnictví, s omezeným přístupem na čínský trh a strachem z konkurence čínských společností.

Zástupci americké Demokratické strany zase pravděpodobně nebudou schopni vysvětlit, proč jsou pro přísnější politiku vůči Rusku, ale proti analogickému přístupu k Číně.


To vše umožňuje Meadovi vyvodit následující závěr: pokud Spojené státy nebudou muset čelit významným politickým a ekonomickým škodám takovým přístupem, tak nelze od Američanů očekávat vážnou negativní reakci.

Dohoda s Mexikem a Kanadou, změny v složení Nejvyššího soudu a „začátek druhé studené války" – je trojnásobné vítězství Trumpa. S ním Amerika ale nemusí směřovat k velikosti, ale „pohybuje se kamsi a zvyšuje rychlost", dodal temně Mead ve svém článku pro The Wall Street Journal.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)