Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Za devět měsíců Ukrajina dovezla z Ruska zboží za 5,4 miliardy dolarů!

Za devět měsíců Ukrajina dovezla z Ruska zboží za 5,4 miliardy dolarů!

Vzhledem k tomu krajinský parlament a vládní činitelé hovoří o "Rusku - agresorovi", a sem tam se požaduje vyhlásit Moskvě válku, nepřestává udivovat čilý obchod mezi oběma zeměmi.

Ilustrační foto
21. listopadu 2019 - 10:10

Záporná bilance zahraničního obchodu mezi Kyjevem a Moskvou činila za uvedené období téměř 3 miliardy dolarů

V lednu až září Ukrajina vyvezla do Ruska zboží ve výši 2 miliard 453 milionů dolarů a dovoz zboží z Ruské federace činil 5 miliard 416 milionů dolarů, informovala Státní statistická služba (Gosstat) Ukrajiny.

Záporná bilance zahraničního obchodu mezi Ukrajinou a Ruskou federací dosáhla 2 miliard 963 milionů dolarů. Státní statistická služba neuvedla konkrétní strukturu nákupů z Ruska.


Od 1. ledna 2016 v souvislosti se vstupem ekonomické části dohody o přidružení mezi Ukrajinou a EU v platnost pozastavilo Rusko kvůli ochraně hospodářských zájmů země dohodu o zóně volného obchodu (FTA) s Ukrajinou. Od začátku roku 2016 bylo navíc na Ukrajinu rozšířeno potravinářské embargo, které ruská vláda uvalila v reakci na sankce evropských zemí vůči Rusku, které platí od srpna 2014. Dovoz ukrajinského masa, uzenin, ryb a mořských plodů, zeleniny, ovoce a mléčných výrobků byl zakázán.

Ukrajina zase přijala usnesení „o zákazu dovozu zboží na celní území původem z Ruska“, které vstoupilo v platnost 10. ledna 2016. Následně Kyjev opakovaně rozšířil sankce na ruské zboží. Poslední rozhodnutí tohoto druhu se týká zákazu dovozu do země automobilů, autobusů, traktorů, nákladních automobilů a motocyklů ruské výroby z 1. srpna 2019.

Vůdce politické strany „Opoziční platforma - za život“ Viktor Medvedčuk v březnu 2019 uvedl, že ztráty Ukrajiny ze vzájemných ekonomických sankcí s Ruskem dosáhnou 20 miliard dolarů ročně.

(kou, prvnizpravy.cz, ukrstat.org, foto: arch.)