Svátek má: Zdislava

Zprávy

Velikost textu:

Zelenskij navrhl vyměnit s Ruskem novináře za teroristu!

Zelenskij navrhl vyměnit s Ruskem novináře za teroristu!

Prezident Ukrajiny Vladimir Zelensky řekl, že Kyjev je připraven vyměnit hlavu portálu RIA Novosti Ukrajiny, Kirilla Vyšinského za Olega Sencova, odsouzeného v Rusku za přípravu teroristického útoku.

Vladimir Zelenskij, prezident Ukrajiny
19. července 2019 - 11:06

„Pokud jde o pana Vyšinského, pokud se jedná o první normální kroky, a pokud takové podmínky existují, pak jsme připraveni. Dáme vám pana Vyšinského, pokud chcete. Dejte nám zpět pana Sencova," řekl ukrajinský vůdce, sdělila televize „112 Ukrajina".

Podle Zelenského by výměna Vyšinského za Sencova měla být „prvním krokem dobré vůle".

Předtím Kreml vyzval Kyjev, aby učinil první krok směrem ke zlepšení dialogu mezi zeměmi, ale v tomto kontextu Vyšinského a Sencova neuvedl. Moskva opakovaně zdůrazňovala, že jejich případy a obvinění nejsou rovnocenné.

Vyšinského právník označil prohlášení Zelenského kanceláře za informační balónek, přičemž poznamenal, že pro věcnou konverzaci jsou nezbytné právní důvody.


Oleg Sencov byl v Rusku odsouzen na 20 let vězení za obvinění z organizování teroristických činů na Krymu. Byl zadržen důstojníky FSB mezi členy „Pravého sektoru“, podvratné skupiny, která připravovala útoky v Jaltě, Simferopolu a Sevastopolu.

Kyrill Vyšinský byl zadržen v Kyjevě 15. května 2018. Byl obviněn z podpory samozvaných republik Donbasu a velezrady, za což novinář hrozí až 15 let vězení.

Vyšinský označil obvinění na jeho adresu za lži a manipulaci a poznamenal, že během jeho práce coby šéfredaktora RIA Novosti Ukrajina na něj ukrajinská tajná služba SBU nikdy nepodala stížnost. Ruští konzulární úředníci dlouhou dobu k němu nesměli s odkazem na skutečnost, že byl občanem Ukrajiny, přestože byl také občanem Ruska.

Během jednoho ze soudních zasedání, Vyšinský požádal o pomoc ruského prezidenta Vladimira Putina a prohlásil, že by se vzdal ukrajinského občanství. Ruský prezident tuto situaci nazval bezprecedentní a zdůraznil, že novinář byl zatčen za svou profesionální činnost.

Od chvíle, kdy byl novinář zadržen, se na jeho obranu vyslovili jak domácí, tak zahraniční kolegové. Na jaře více než 250 zástupců médií z Ruska az celého světa podepsalo výzvu Vladimírovi Zelenskému, kde ho vyzvali k propuštění Vyšinského. Obavy vyjádřila i OBSE. Generální tajemník organizace Thomas Greming připomněl, že všichni její členové by měli dodržovat mezinárodní standardy a nezasahovat do práce sdělovacích prostředků. Zástupce OBSE pro svobodu médií Arlem Dezir, po dalším prodloužení Vyšinského vazby, vyzval Kyjev, aby ho propustil.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)