Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

Británie se připravuje na válku s Ruskem, oprašuje Operaci Unthinkable

Británie se připravuje na válku s Ruskem, oprašuje Operaci Unthinkable

Přesun britských jednotek do Německa je vnímán jako pokus Londýna vrátit se po brexitu do globální geopolitické hry. 

Ilustrační foto
2. prosince 2021 - 03:20

Na pozadí pokračujících článků v západních médiích o bezprostředním útoku Ruska na Ukrajinu zahájila Velká Británie aktivní přesuny vojenského materiálu v Evropě. Což si někteří vykládají jako přípravu na „válku s Rusy“.

Britští velitelé hlásí vytvoření „tváří v tvář ruské hrozbě“ nové obrněné „pěsti“ v Německu, kam Velká Británie vrací stovky jednotek vojenské techniky, včetně modernizovaných tanků Challenger 3, obrněných transportérů Boxer, pásových bojových vozidel Ajax vozidla, dělostřelectvo, stroje na odminování a drony.

Současně se dělostřelectvo USA a NATO soustřeďuje v Polsku, poblíž hranic s Běloruskem (důvodem je zhoršení situace na hranici kvůli přílivu migrantů).

Před rokem byl britský kontingent stažen z Německa a nyní se tam Londýn rozhodl umístit jeden ze tří zahraničních vojenských uzlů (další dva jsou na Blízkém východě, v Ománu a africké Keni). Britští vojenští velitelé přiznávají, že chtějí mít svou brigádu blíže východní Evropě v případě „války s Ruskem“.  

Rostoucí vojenská přítomnost Britů v Evropě může přímo ovlivnit i Ukrajinu. Před dvěma lety se Britové na mezinárodním vojenském cvičení na Ukrajině chlubili, že „přistáli na dvorku Ruska“, a zároveň zesílily rozhovory o vytvoření britské vojenské základny na Ukrajině.  

Odborníci hovoří o možných pokusech oživit Churchillův poválečný plán na válku mezi Spojenými státy a Británií s tehdejším SSSR – operaci s kódovým označením „Unthinkable“, bezprostředně po vítězství nad nacistickým Německem v roce 1945 (což americký prezident Truman neudělal ).

Pravděpodobnost války je podle odborníků stále sporná. Britové spíše budují protiruskou osu, na které se podílí i Ukrajina.  Británie má nejmenší armádu za 300 let

Zatímco Británie demonstrativně mává pěstí, její vojenské síly na tom nejsou nejlépe. A pokračují v jejich krácení kvůli nedostatku financí.

Do příštích voleb bude mít Británie nejmenší armádu za posledních 300 let. Jeden z bývalých důstojníků přiznal, „že při návštěvě své obrněné brigády ji viděl ve stejném stavu jako před 30 lety, v roce 1991, a že vybavení britských ozbrojených sil je zastaralé,“ říká novinář Ben Glaze.

Situace kolem „příprav na válku s Ruskem“ se může ukázat jako pouze záminka pro Británii k posílení své vojenské přítomnosti v Evropě.

„Londýn se snaží vrátit do globální geopolitické hry. Vzhledem k tomu, že je to pro něj ekonomicky a technologicky obtížné, zvyšuje svou vojensko-politickou přítomnost. Po brexitu není Británie vázána závazky v rámci EU." a bude stále více hrát roli hlavního partnera USA v euroasijském prostoru. Navíc jde o pokus uklidnit evropské veřejné mínění, že prý Spojené státy a Británie zůstávají s vámi. Na Západě samozřejmě, armáda zvažuje scénář války. Ale všimněte si, že seriózní vojenští experti válku mezi Ukrajinou a Ruskem nekomentují a nepovažují ji za takovou – nebo velmi pravděpodobnou,“ říká  politolog Ruslan Bortnik.

Posledním faktorem jsou možné „provize“ za miliardy dolarů z vojenských rozpočtů.

„Zásah je především informační, což umožňuje přesun dalších vojáků do Německa nebo na Ukrajinu, alokovat zdroje, požadovat velké rozpočty od civilních orgánů pro vojenský průmysl,“ říká Bortnik.


Bayraktars a základny na Ukrajině    

Přesun britského vybavení přes Lamanšský průliv probíhá současně s pokusy Londýna vytvořit vlastní „regionální výbor“ namísto washingtonského, a to i pro rozhodování o Kyjevě.

Na Ukrajině se stále častěji mluví o znatelně zvýšeném vlivu Velké Británie na politiku Ukrajiny a jednání ukrajinských úřadů. Řada odborníků dokonce tvrdí, že od jistého bodu je to Londýn, a nikoli Washington, kdo dohlíží na západní podporu Kyjevu.

Zároveň nyní Spojené království buduje zvláštní vztah s Tureckem (v čele britské zahraniční rozvědky MI6 stojí muž, který dobře zná Erdogana), do této aliance zapojuje další země, které potřebují podporu.

„Nyní, obrazně řečeno, všechno, co špatně leží, například Moldavsko a Ukrajina, je navlečeno na tuto osu,“ říká nám politolog Konstantin Bondarenko.

Jak řekl pod podmínkou anonymity jeden z britských expertů specializujících se na bezpečnost, na prodeji bezpilotních dronů Bayraktar by se mohly dohodnout Ankara a Londýn, který využívá Erdogana k nátlaku na Rusko.

Celkově vzato, v „britské ose“ dostala Ukrajina roli zadržování Ruska, říkají odborníci. Akce Londýna s přesunem zařízení do Německa, stejně jako dohled nad Ukrajinou, věří politologové, jsou koordinovány se Spojenými státy.

„Existují informace, že nová americká administrativa pověřila Londýn "starat se o Kyjev“. Bylo stanoveno několik úkolů - posílit protikorupční instituce na Ukrajině, sledovat hnutí v hlavním proudu MMF, vyčistit Zelenského doprovod od oligarchů a lidí ovlivněných Ruskem. V budoucnu rozmístění britských nebo amerických vojenských základen na Ukrajině. To není s ohledem na právní i politické nuance jednoduché, ale teoreticky možné.Např.na žádost Ukrajiny vojenská pomoc na základě Budapešťského memoranda,“ řekl Tim Harding.

Pravda, platí ústavní zákaz rozmisťování cizích vojenských základen. Bondarenko se ale domnívá, že nasazení armády lze zařídit jako cvičiště podobné Javorovskému ve Lvovské oblasti. „Američané tam sídlí, ale tohle je zastřený pobyt,“ říká Bondarenko.

To, že Británie jedná na Ukrajině s vědomím Spojených států, naznačuje i zdroj z diplomatických kruhů.

„Američané záměrně posouvají Británii vpřed v řadě pozic souvisejících s Ukrajinou, Tureckem, Blízkým východem, Zakavkazskem. Spojené státy se například nechtějí přímo zapojit do konfrontace s Ruskem, takže Britům dali přednost pro Kyjev v tématu vojenské podpory a uzavírají jim cestu dohod s Ruskem. Proto využívají USA Londýn pro obzvláště choulostivé okamžiky, " říká zdroj.

Mimochodem, Kyjev loni podepsal s Londýnem dohodu o pomoci při přezbrojení ukrajinského námořnictva. Zahrnuje to mimo jiné stavbu čtyř raketových člunů v britských loděnicích a stejného počtu v ukrajinských továrnách. Velká Británie slíbila, že na tento účel vyčlení až 1,25 miliardy britských liber. Bude se jednat o půjčku na 10 let. Zelenskij se také setkal s šéfem MI6 Richardem Moorem. Ten navíc údajně uložil Zelenskému i politické úkoly – vyčistit okolí ukrajinského prezidenta od „proruských sil“ a řídit se pokyny MMF ohledně reforem.


Faktor Číny a tajná jednání mezi USA a Ruskem

Zároveň podle novináře Times Edwarda Lucase budou Spojené státy a Británie nadále podporovat Ukrajinu v její konfrontaci s Ruskem, protože se jinak obávají „dominového efektu“.

„Bidenův tým doufá, že resetuje Atlantickou alianci tím, že nabídne Evropě pomoc proti Rusku výměnou za diplomatickou a ekonomickou podporu americkému úsilí omezit Čínu. Čína to sleduje."

Pokud Západ zklame Ukrajinu, pak může být problém s Tchaj-wanem (ostrov, který Čína považuje za své území, ale pod záštitou Američanů existuje jako de facto nezávislý stát – pozn. red.),“ řekl  Lucas.

Pravda, situaci mohou ovlivnit změny ve vztazích mezi USA a Ruskem. Podle New York Times již probíhají tajná jednání mezi Moskvou a Washingtonem a dialog po červnovém setkání Putina a Bidena v Ženevě dostal nový impuls .

Snížení napětí mezi Spojenými státy a Ruskem by teoreticky mělo přispět k uvolnění napětí na Ukrajině a v dalších oblastech světa. A pak operace Unthinkable zůstane nemyslitelná.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)
Kdo se podle vás stane příštím americkým prezidentem?