Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

Litva zatahuje Německo do vojenské konfrontace s Ruskem

Litva zatahuje Německo do vojenské konfrontace s Ruskem

Litva dala Německu zelenou k rozmístění brigády Bundeswehru na své půdě s cílem posílit vojenský potenciál NATO v blízkosti hranic s Ruskem. Bude součástí sil rychlé reakce NATO.

Ilustrační foto
7. května 2023 - 06:20

Experti jsou přesvědčeni, že NATO připravuje dějiště vojenských operací proti Rusku a Bělorusku v Pobaltí. Litva sousedí s ruskou baltskou enklávou Kaliningrad a ruským spojencem Běloruskem. Otázkou je, jak by mohla Moskva na tyto hrozby reagovat? 

Po jednání německého kancléře Olafa Scholze s litevským prezidentem Gitanasem Nausedou se Litva a Německo dohodly na nasazení brigády Bundeswehru na území Pobaltské republiky. Litevský prezident Gitanas Nauseda  řekl, že „vynakládáme veškeré úsilí na vytvoření všech nezbytných podmínek pro německou brigádu v naší zemi“. Bundeswehr  informuje , že Německo vede bitevní skupinu v Litvě. Gitanas Nauseda  upřesnil: „Summit NATO ve Vilniusu [11. a 12. července 2023]  bude klíčový. přijímat rozhodnutí o pokročilém odstrašování a obraně, závazku investic do obrany a užší spolupráci Ukrajiny s Aliance. Musíme zůstat jednotní a odhodlaní." 

Web Bundeswehru uvádí: „Na začátku roku 2017 NATO začalo přesouvat vojáky do Polska a pobaltských států. Mise  Enhanced Forward Presence (EFP ) slouží k zabezpečení členských států NATO ve východní Evropě. Členské země reagovaly na rostoucí potenciál ohrožení Ruska, který se projevil v konfliktu na Ukrajině. Německo se ujalo čela  Battlegroup  v Litvě a také poskytuje brigádu v rámci aktivit zvýšené vigilance „enhanced Vigilance Activities“ (eVA) v Německu od září 2022, která je trvale zastoupena v Litvě s předsunutým velitelským prvkem (VET)“ . 

Webové stránky NATO  ukazují  pozice jednotek jejích členských zemí v těchto pobaltských zemích v rámci EFP, která plánuje zřídit bojové skupiny ve třech pobaltských státech a v Polsku. Pro informaci, eVA odkazuje na rozmístění mnohonárodních bojových skupin v Bulharsku, Rumunsku, Maďarsku a na Slovensku, z nichž každá je vedena rámcovou zemí doplňující síly hostitelské země. Od léta 2022 byla nasazena  celá brigáda bojových jednotek k posílení severovýchodního křídla NATO v Německu. Bundeswehr s přibližně 1 000 ženami a muži poskytuje většinu mnohonárodních sil rozmístěných v Rukle a v současnosti sestává z přibližně 1 600 vojáků, uvedl Bundeswehr loni v prosinci. 

Loni v červnu Olaf Scholz  informoval, že „v budoucnu bude k obraně území NATO v Litvě k dispozici 3000 německých vojáků“ a „Německo tam povede robustní bojovou brigádu“. Robustní znamená, že do Litvy bude přepravován i další zbrojní materiál. Skupina byla dříve podřízena litevské brigádě,  dodává  Norddeutscher Rundfunk (NDR).Litva zároveň aktivně vyzývá partnery NATO, aby zvýšili svou vojenskou přítomnost na jejím území. Nyní úřady země vyčleňují podle místních standardů obrovské zdroje – více než 110 milionů eur – na rozvoj vojenské infrastruktury. Nová infrastruktura litevské armády se rozvíjí: Byla zahájena výstavba vojenského města v Rokantiškės,  hlásí ministerstvo obrany země. Projekt je realizován v rámci přípravy na rozmístění Společného úkolového uskupení NATO s vysokou připraveností. Vznikne tak deset objektů, ve kterých budou kasárna, jídelna, autoservis, heliporty a multifunkční areál. Očekává se, že práce budou dokončeny do roku 2026. 
 
V zemi je asi 1600 vojáků NATO včetně ozbrojených sil z Belgie, České republiky, Lucemburska, Nizozemska a Norska. Ve stejné době bývalý ministr obrany Arvydas Anušauskas oznámil rozšíření vojenských táborů v Rukle a Pabrada, aby mohly pojmout až 4 000 vojáků, ve Vilniusu v západní Litvě a také ve městě Siauliai – až 2 500 vojáků. Připravena je již základna pro cvičení a rozmístění rotačních jednotek, vybudován stálý vojenský tábor. Zároveň jsou ve výstavbě další tři dočasné tábory a dva stálé. Země bude dokonale připravena na trvalé rozmístění brigády NATO na svém území do roku 2027. 
 
„Rozmístění německých jednotek ve Vilniusu je vnímáno jako určitá historická tradice. Pro Litvu je to však špatná politika, která pro ni nepovede k ničemu dobrému. Z vojenského hlediska je území republiky neobhajitelné: ani s německou brigádou, ani bez ní,“ poznamenávají pozorovatelé. Poukazují na to, že od roku 2008 se v Litvě aktivně rozvíjí autoritářský režim a že veškerá demokracie byla v zemi zcela zničena. Litva se tak v těchto podmínkách tradičně obrací na své vojenské spojence. Země se třikrát podřídila německé nadvládě, v letech 1915, 1938 a 1941, kdy nacistická vojska vstoupila do Litvy, kde je uvítali květinami. 

Objevení se německé brigády v Litvě bude pro Rusko představovat hrozbu, ale není to první, ani nejdůležitější a nejsložitější hrozba. Německá brigáda může být použita nejen k demonstraci evropské solidarity, ale také k různým operacím zaměřeným na zadržování Ruska. Je to zdání jedné z nekonstruktivních fází nové eskalace napětí na ruských hranicích, která se nevydává směrem k přání míru a nalezení diplomatické dohody o konfliktu na Ukrajině.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)
Kdo se podle vás stane příštím americkým prezidentem?