Svátek má: Barbora

Komentáře

Zbyněk Fiala

žurnalista

Blízkovýchodní kotel hrozí výbuchem

Američané se bojí zatažení do nového konfliktu, kde může dojít i na jaderné zbraně. EU tuší také ropnou krizi a další vlnu uprchlíků. Český ministr zahraničních věcí Lipavský má však pro strach uděláno a vetoval rezoluci EU volající po okamžitém příměří.


Může si to dovolit. Až bude nejhůř, vstoupí do toho se svou autoritou a zachrání svět před jadernou zkázou.

Rok po zahájení útoku Hamásu na Izrael z Gazy a izraelských pokusů „vyčistit“ toto palestinské území od místních militantů se situace na Blízkém východě mimořádně vyhrocuje. Rozbíhá se izraelská „speciální operace“ proti Libanonu, včetně bombardování Bejrútu, kde je protivníkem Hizballáh. A do toho se otevřela další fronta (zatím jenom vzdušné války) s Íránem. Ten dlouho odkládal odpověď na vraždu svého blízkého hizballáhského spojence Hasana Nasralláha, aby teď předvedl to nejlepší ze svého raketového arzenálu.

Cílem měly být tři izraelské základny a další vojenská zařízení, což mělo útok omezit do „umírněných“ mezí. Raketová odplata Íránu za izraelské útoky dala příležitost předvést i pár hypersonických střel Fattah, proti kterým už izraelská obrana není moc účinná. Možná jen těchto zbraní se týká tvrzení íránských Revolučních gard, že „90 % střel úspěšně zasáhlo svůj cíl“, jak zaznamenávají Reuters.

Izrael slibuje odvetu v podobě útoku na íránská ropná zařízení a terminály. Je za tím úvaha, že nejkratší cestu k míru představuje omezení finančních zdrojů této ropné velmoci, takže na válku nebude mít peníze. Jenže v podobné situaci je Izrael už teď. A americká vláda má zajištěno financování jen do prosince, tedy jen přes volby. Kongres se tak dohodl krůček od dalšího „fiskálního útesu“, kdy rozpočtové zdroje měly skončit 30. září.

Teď se tedy izraelské válečné operace přenesly z Gazy také do Libanonu a přidává se raketová výměna s Íránem jak v tenise. Američané už to nemají pod kontrolou a také Evropská unie vyzývá k okamžitému zastavení bojů v Libanonu. To však český zamindíra, nenahraditelný Lipánek, vetoval. Možná marně, protože třeba zpráva Reuters jeho veto ignoruje.

https://www.reuters.com/world/middle-east/iran-says-it-has-finished-attack-israel-amid-fears-spreading-conflict-2024-10-02/


Zastavení bojů podle Lipánkových představ nemá překážet „právu Izraele na obranu“. Až někdo přijde na to, co tím, myslel, může si rovnou zajít pro Nobelovu cenu. Kdyby se však tento pilíř nejpopulárnější české vlády všech dob věnoval více Česku, byl by možná opatrnější.

V nebezpečném konfliktu, která se rozhořívá na Blízkém východě, totiž může dojít i na jaderné zbraně. Ani nemusí být z amerických nebo britských ponorek, které se tam teď pohybují. Izrael má pár desítek vlastních atomovek, přestože to nikdy oficiálně nepřiznal, a Írán je má možná také. To nikdo přesně neví po letech činnosti jeho tisíců centrifug na obohacování uranu.

I kdyby na jádro nedošlo, Američané se bojí, že budou vtaženi do dalšího vleklého konfliktu, jako by toho už na Ukrajině nebylo dost. Proto zpráva o rozhovoru amerického ministra obrany s jeho izraelským protějškem Joavem Gallantem má docela zajímavou strukturu. Uvádí, že Washington je schopen úspěšně hájit své zájmy na Středním východě (jak je region s Izraelem, Libanonem, Íránem a sousedy označován v Americe) a je tam důrazná zmínka, že obě strany „budou v kontaktu“.

New York Times považují za klíčovou otázku, jak bude konflikt eskalovat a zda budou USA více přímo zataženy do obrany Izraele.

https://www.nytimes.com/2024/10/02/us/politics/israel-iran.html

Výraz „budou zataženy“ vypovídá o vztahu USA s Izraelem docela přesně. Jak popisuje

Většina členských států Evropské unie, které jsou tomuto konfliktu mnohem blíže, má strach z další ropné krize i nové vlny uprchlíků a volá po diplomatickém řešení. Narazili ovšem na českého ministra zahraničí Lipavského, který vetoval výzvu EU k okamžitému příměří v Libanonu. Tento světaznalý muž, který právě vrátil do půjčovny svou pirátskou duši, tak pokračuje ve svém virtuózním působení. Nezbývá než žasnout, co všechno už dokázal jak v zahraniční, tak domácí politice.

Zbyněk Fiala

vasevec.cz

Dvanáct chromých pomocníčků

Dvanáct chromých pomocníčků

Zbyněk Fiala 

23. listopadu 2024
Dostupnost bydlení byla dalším tématem myšlenkové smrště Národní ekonomické rady vlády.

Důchodová deforma aneb Kde jsou ty peníze?

Důchodová deforma aneb Kde jsou ty peníze?

Zbyněk Fiala 

15. listopadu 2024
Řeči o budoucnosti zastírají neochotu vládních stran řešit skutečné problémy, kdy rozdělení odvodů do důchodového systému je nespravedlivé a víc než peníze nám budou chybět děti.

Další česká stopa v Bílém domě

Další česká stopa v Bílém domě

Zbyněk Fiala 

12. listopadu 2024
Po prezidentových dětech Donaldu, Ivance a Erikovi Trumpových to bude také nová velvyslankyně Spojených států v Organizaci spojených národů Elise Stefanik, kdo si letos připomene české vánoce.

Trump smetl Demokraty a získává kontrolu i v Kongresu

Trump smetl Demokraty a získává kontrolu i v Kongresu

Zbyněk Fiala 

7. listopadu 2024
Harrisové nepomohly ani cinknuté předpovědi o vzestupu voličské přízně v posledních dnech (momentum).

Strategická zácpa

Strategická zácpa

Zbyněk Fiala 

21. října 2024
Ani zvýšené úsilí, patrné v tváři premiéra, nevede k úlevnému výsledku. Nabízí totiž hromadění a zesílení problémů. Nevidí, jak z toho ven.

Nebuďte smutní, že vás okradou, na zbraně máme

Nebuďte smutní, že vás okradou, na zbraně máme

Zbyněk Fiala 

9. října 2024
Smyslem důchodové reformy je neplatit nic o dva roky déle. A když už, tak podstatně míň. Na druhou stranu, je to jedno, při dnešním tempu vyzbrojování útočnými zbraněmi se zvyšuje pravděpodobnost, že se důchodu nikdo nedožije.

Myslíte si, že je premiér Petr Fiala způsobilý vykonávat svou funkci?

Ano
transparent.gif transparent.gif
6%
Ne
transparent.gif transparent.gif
94%