Svátek má: Dominik

Komentáře

Vojtěch Filip

poslanec PSP ČR (KSČM)

Neúcta a neznalost hraničící s hloupostí

Nemohu jinak, ale ještě jednou se vrátím k tomu, co všechno se může stát ve veřejnoprávní televizi a co je umožněno jejím redaktorům bez toho, aby z toho byl vyvozen alespoň nějaký závěr. Znovu tedy ocituji, i když se studem, který dotyčný pan redaktor nemá:

„Nábřeží, které se bůhvíproč dodnes jmenuje po komunistickém prezidentu Ludvíku Svobodovi..." Taková poznámka zazněla v pořadu Události, komentáře České televize z úst moderátora Jakuba Železného. Od té doby dostávám desítky rozhořčených emailů a zpráv na jeho vystoupení. Nejprve jsem reagoval na Twitteru a vyzval pana redaktora k omluvě paní Zoe Klusákové a rodině a Radu ČT vyzval k řešení tohoto excesu.

Nezlobte se na mě, ale neznalost moderátora Železného hraničí až s hloupostí nebo manipulací. Otírat se o válečného hrdinu, kterým Ludvík Svoboda bezesporu byl, je zcela mimo realitu. Nevnímat, že on a vojáci, příslušníci 1. Československého armádního sboru, se svým hrdinstvím v boji proti nacistům podíleli na osvobození naší vlasti, že mnoho z nich položilo život za naši svobodu a suverenitu, je opravdu neuvěřitelné. Také nevím, proč by se nemohl pan moderátor informovat alespoň u své rodiny o tom, co prožil a dělal jeho dědeček za 2. světové války. Proč by neměl znát veřejně dostupnou informaci, kterou znám i já, že byl jeho dědeček příslušníkem právě tohoto armádního sboru pod velením generála Svobody a v boji o Kyjev byl raněn. Ze zranění se léčil v Kujbyševě. Takže, kde je chyba?

Nemohu nad podobným vyjádřením mávnout rukou. Jde opravdu o nechutné popírání pravdy o naší historii. V tomto případě opravdu očekávám omluvu alespoň rodině, když už ne divákům. Zároveň trvám na tom, že tento exces bude řešit Rada ČT. Za naše peníze přece nebude Jakub Železný urážet hrdiny a „kastovat" lidi podle jejich politického přesvědčení! Ostuda, kam až může moderátor veřejnoprávní televize zajít!

Vojtěch Filip