Svátek má: Svatoslav

Komentáře

Ladislav Jakl

politik a žurnalista

Život srovnaný do latě

V New Yorku vrcholí veliký tenisový turnaj. Pustili na něj na rozdíl od loňska i nejlepšího světového tenistu (možná i všech dob), který se tím okamžitě opět stal formální světovou jedničkou.


Ještě loni se totiž vyžadovalo pro vstup do USA očkování proti nemoci Covid 19, což dotyčný nesplňoval.

Novak Džokovič při rozhovoru po svém rekordním postupu do semifinále poděkoval za možnost hrát velký světový tenis, užívat si momentů velkých zápasů, velkých vítězství, světového publika. A že to je pro něj velké zadostiučinění, protože tenis začal hrát v bombardované válečné zemi, před raketami utíkal trénovat na předměstí Bělehradu a v té době asi ani nesnil, že by se jednou stal světovou tenisovou celebritou. A že o tom bude do mikrofonu mluvit před dvaceti tisíci diváky v zemi, která na jeho vlast a na jeho město ony bomby a rakety seslala. Takhle ošklivě se odvděčil za benevolenci Američanů, kteří od letošního dubna již nevyžadují potvrzení o očkování, které přitom na nakažlivosti nebo nenakažlivosti napíchaného nemění nic. Epidemii nezastavilo ani očkování, ani restrikce, ani lokdauny. Zastavilo ji promoření, jakkoli hnusné se to slovo může někomu zdát. Zastavilo ji až to, že se s virem setkala prakticky celá populace veškerého lidstva a vytvořila si přirozenou imunitu.Ale zpět ke sportu. Turnaj se nese ve znamení padesátky. Je to totiž padesát let, co se tenisový turnaj US Open stal prvním, na kterém se srovnaly odměny pro muže a ženy. Je co slavit? Je to spravedlivé? Jsou sporty, ve kterých se ženy výkonnostně mužům docela blíží. Třeba nejlepší světové maratonské běžkyně by s nejlepšími českými specialisty závodily zcela rovnocenně. V boxu by to dopadlo asi jinak. Ve vzpírání, vrhu koulí, plavání, sprintech, fotbalu, hokeji, basketbalu… no skoro všude jinde je rozdíl ve výkonnosti ohromný. Dokonce i v šachách.

Obstarožní amatérský tenista bez problému porazí ligovou závodní hráčku 6:0, 6:0. Stejným poměrem by asi zvítězil tisící hráč mužského žebříčku nad ženskou světovou jedničkou. Tedy, pokud by sledoval hru a ne její dekolt. Kdyby ovšem takové zápasy byly povoleny. A ony moc nejsou. Proběhlo několik exhibicí, kdy dávno nehrající veterán drtivě porazil o nějakou sázku špičkovou hráčku.

Na tzv. grandslamových turnajích hrají ženy na dva vítězné sety, muži na tři. Ženské zápasy běžně trvají hodinu a něco, mužské třeba čtyři hodiny. Divácká atraktivita je nesrovnatelná (pokud mluvíme o hře a ne o dekoltech). Sledovanost zápasů v televizi nesrovnatelná. Počet reklam za zápas i jejich potenciální výnos (potenciální proto, že inzerenti si musí kupovat balíček zápasů mužů i žen) díky sledovanosti nesrovnatelný také.

Takže chlapům se vezme, ženám se přidá. Je to jistě galantní. Tedy bylo by, kdyby to každý z tenistů udělal individuálně dobrovolně sám. Takto to není galantní, takhle je to rovnostářské. Je ale rovnostářství spravedlivé?

Každý máme různé dispozice. Mnohé z nich nesouvisejí s pohlavím. Souvisejí s věkem, tělesnou dispozicí, zdravím, talentem pro různé obory, inteligencí, připraveností, pílí, nápaditostí, vytrvalostí. V tom všem se lišíme. A podle toho také někteří uspějí tam, jiní jinde. Srovnáme všechny do latě? Aby to jako bylo spravedlivé?

A co srovnat průměrný věk mužů a žen? Co srovnat délku čerpání důchodů? Když do latě, tak do latě! A to chceme žít podle latě? Má tu snad někdo z nerovností plné gatě? Pak to ale není problém těch ostatních.

Ladislav Jakl

Listopad: cesta ke svobodě a zpět

Listopad: cesta ke svobodě a zpět

Ladislav Jakl 

18. listopadu 2023
Lezavý podzim, psa by nevyhnal. A tak na pražském Klárově studenti „stávkují“ za lepší podnebí. Hned by se k nim člověk přidal. Podzim by chtělo zrušit.

Dohnat, předehnat, zakopnout, upadnout

Dohnat, předehnat, zakopnout, upadnout

Ladislav Jakl 

3. listopadu 2023
Třiadvacet. Dokonce třiadvacet a půl. Tolik let uplynulo od velkohubého vyhlášení tzv. Lisabonské strategie.

Zvetíme se k obraně veta? Děti, po nichž je veta

Zvetíme se k obraně veta? Děti, po nichž je veta

Ladislav Jakl 

28. října 2023
Prezident republiky Petr Pavel se nedávno nechal slyšet, že právo veta členských zemí je brzdou pokroku Evropské unie a že by se ho menší státy, jako jsme my, měly vzdát.

Česká vláda a rozpálená kamna

Česká vláda a rozpálená kamna

Ladislav Jakl 

21. října 2023
Česká vláda podle předpokladů ustála v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře. Přísně vzato, on se termín „důvěra“ a „nedůvěra“ do české ústavy dostal před dávnými lety nejspíš nějakým špatným překladem, protože je v tomto kontextu nepatřičný.

Ne každá konina je konina

Ne každá konina je konina

Ladislav Jakl 

13. října 2023
Gaza hoří, Rusové spustili nečekanou ofenzívu, policisté v Los Angeles ignorovali volání o pomoc, protože byli zaměstnání hrou v Pokémony.

Nápady, jak utratit cizí peníze

Nápady, jak utratit cizí peníze

Ladislav Jakl 

6. října 2023
Jistě to znáte i z jiných míst. Městská část Praha 6 (podobně jako celopražská radnice a mnoho dalších) vyhlásila soutěž o nejlepší nápady, jak realizovat v tomto pražském obvodu něco nového, zajímavého a užitečného.

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
71%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%