Svátek má: Marta

Politika

Velikost textu:

Petr Hampl: Pozdvihnout národ nebo prodávat cetky?

Petr Hampl: Pozdvihnout národ nebo prodávat cetky?

Všímáte si, že během českého národního obrození se aktivisté strašně moc snažili "pozdvihnout lid"? Stavěla se muzea a galerie, zakládaly školy, univerzity a vzdělávací spolky. V tom nebylo žádné elitářství typu "jdeme vás poučovat"

Petr Hampl, nezávislý sociolog
13. června 2021 - 09:01

Obrozenci si prostého lidu nesmírně vážili. Chápali ale, že má-li být jejich hnutí úspěšné, musí být Češi vzdělaní. Že na spoustu úkolů životní zkušenost sama o sobě nestačí (zvláště je-li spojena s arogancí typu "já už vím všechno, nemusím se nic učit"). Že je zapotřebí dostat z každého to nejlepší.

Zkuste dnes uspořádat vlastenecký kurz matematiky nebo logiky. To bude narváno! Zato křičení a mávání vlajkou, tam se zájemci najdou bez problémů.Místo pozdvihování národa máme závod ke dnu. Jako by cílem bylo dostat se mentálně na úroveň chánovských Romů. Obávám se, že je za tím to, že v alternativě řádí příliš mnoho podvodníků, kterým nejde o nic jiného než prodat nějaký produkt, vylákat z lidí peníze nebo připravit půdu pro další restituce. A kteří nemají problém apelovat na to nejhorší, co v lidech je. Nabídnout jim nejméně národnou cestu. Protože necítí žádnou odpovědnost za budoucnost.

" Zatímco Piráti se chystali na zteč, SPD vyřadila z kandidátky Jiřího Kobzu, což fakticky znamená, že bez boje vyklidili Prahu. "


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)