Svátek má: Oldřich

Politika

Velikost textu:

Válka policajtů na Slovensku? Vidlák to vidí jasně

Válka policajtů na Slovensku? Vidlák to vidí jasně

Známý a populární český bloger Daniel Sterzik alias Vidlák jako jeden z mála popsal situaci, která se odehrává u našich východních sousedů na Slovensku. A varuje, že podobný scénář by se mohl odehrát i u nás. 

Daniel Sterzik alias Vidlák
24. srpna 2023 - 08:03

„Sledujete předvolební situaci na Slovensku? Je rozumné to udělat, protože přesně takhle bude za čas vypadat předvolební situace u nás. A vzhledem k tomu, že naše vláda je oproti té Matovičově ještě horší a neschopnější, zřejmě si také projdeme vládní krizí, úřednickou vládou, kterou sestaví prezident a volebním termínem, který bude určen na to nejvzdálenější možné datum. Dívejte se na Slovensko, abyste věděli, co bude dělat pravda a láska u nás, až zjistí, že se henty průzkumy nemýlily, že přicházejí i o kmenové voliče, že je nikdo nemá rád, že mají na hrbu všechny skutečné i domnělé prohřešky a že jim ani korespondenční volba nepomůže, aby tu většinu upekli.

Nejsem žádný výrazný znalec slovenské politiky, samozřejmě tam mám řadu přátel a sledujících na fejsbůku a tak jen krátce shrnu situaci a řeknu, co ze svého dvorku vidím:

Na Slovensku se poměrně dlouho před volbami nesmějí dělat průzkumy preferencí, ale ty poslední jasně naznačovaly, že vyhraje Fico a jeho SMER. Pokud bych měl SMER nějak popsat, tak bych řekl, že je to slovenská sociální demokracie, která nepropadla grýndýlům, neodcizila se pracujícím a neskončila jako naše ČSSD. Fico je také mnohem schopnější politik i lídr, než všichni ti Sobotkové, Hamáčkové a Šmardové dohromady. Byla to právě Ficova vláda, která celkem bez problémů zavedla na Slovensku Euro a bylo to tak v klidu, že se o tom nikde nepsalo. Porovnejte si to třeba teď se zavedením eura v Chorvatsku.


Byly to také Ficovy vlády, které značně zlepšily hospodářskou situaci v zemi. Slovensko víceméně dohnalo naší republiku, všechno normálně fungovalo, Fico byl dostatečný ranař, aby si ledacos v Bruseli vyhádal, prostě za jeho premiérování jsme mohli číst nejeden postesk českých ekonomů a podnikatelů, kteří nám tamní situaci dávali za vzor.

Fico byl ve své době poměrně prounijní, byť nikdy nebyl žádný hujer a jeho nevětší politická chyba spočívala v tom, že všem těm unijním šíbrum věřil a oni ho v podstatě potopili. Bylo to dost podobné, jako u nás. Líbodémo média se k Ficovi chovala stejně jako se Česká televize chovala k Babišovi, také tam vyzdvihovali ty slušné a hodné kandidáty, narozdíl od těch mafiánských kandidátů SMERu… hodně to ovlivnila kauza zastřeleného Kuciaka, který možná doopravdy umřel především proto, aby se Fico nestal znovu premiérem, protože údajný objednavatel vraždy jaksi odešel od soudu nevinen. Prostě bylo zapotřebí nějakého národního mučedníka, jehož smrt by se dala svést na Fica s Kaliňákem…

Fico si pak užil svoje. Zjistil, že sice vzorně spolupracoval s EU, nikdy nebyl takový kverulant jako Orbán, ani zdaleka neposiloval svou pozici jako Orbán, prostě byl takovým standardním politikem ze staré školy, podobně jako Klaus či Zeman… nebo jako Babiš. Vůbec jsou politické osudy Fica a Babiše velmi podobné. Jejich největší smůla spočívala v tom, že nikdy nebyli ti bad guys. Poškodilo je ne to, co udělali, ale spíš to, co neudělali.

Pak se ovšem Ficův a Babišův osud začal lišit. Fico si uvědomil, že těm ojropokrokářům dělal užitečného idiota a prostě s tím přestal. Dnešní SMER já osobně vidím jako takový klon ČSSD a SPD. Fico se stal až orbánovsky pronárodním a jeden můj slovenský kamarád to shrnul lakonicky: „Fico má teď hlavnů motiváciu pomstu… a je to dobrá motivácia.“ Když si poslechnete Fica a Orbána, přestává být mezi nimi rozdíl…

Psali jsme:

Slovenské pravdě a lásce začíná téct do bot. Ficova kampaň je plná velmi silných slov, především o Ukrajině i Rusku, říká víceméně to, co bychom i my chtěli od politiků slyšet, teď už si Fico nemyslí, že EU je nějaké dobro, dokonce i covidovou politiku kritizuje dost podobně jako u nás Jindra Rajchl a zdá se, že mu to vychází tak dobře, že slovenští líbodémo zpanikařili a začali proti němu bojovat nikoliv lepší rétorikou, ale pomocí policie, prokuratury a zatýkání.

V České televizi o tom samozřejmě takřka neuslyšíte. Ještě že máme ta nová média…

Víte, já jak sleduju i slovenský fejsbůk, tak před několika měsíci tam proti Ficovi bojovali podobně jako u nás. Různí místní Cempeři tam vítězoslavně odhalovali jeho lži, různé satirické stránky ho zesměšňovaly, lidé hojně sdíleli statusy o jeho dávnýchých (mafiánských) špatnostech, různě se připomínalo, co kdy udělal špatně, co řekl špatně, oni tam také mají místní Chvilkaře, kteří upozorňují, že Fico je člověk bez vyšších evropských hodnot, atd, atd. Stejné jak u nás… ostatně je to ze stejného sorosovského manuálu.

Jenže už to nefungovalo. Tak dlouho se lidem opakovalo, že Fico je zrůda, až se ukázalo, že lidi si už zvykli. Stal se tak běžným, jeho hříchy byly tolikrát prokydány, že už to nikoho nezvedalo ze židle. Žádný šok, který by byl impulsem pro opětovné zvolení Čaputové. Ficovy preference rostly, jeho motivace zvítězit a znovu to všem nandat je opravdu velmi silná… a tak se nám Čaputovci pustili do boje pomocí fízlů.

Od té doby, co se kolem Ficových lidí začali motat státní zástupci a zásahové jednotky, tak v podstatě úplně skončila protificovská satira. Vzápětí také lidi náhle přestali sdílet statusy o jeho mafiánské minulosti. Najednou se totiž ukázalo, že Čaputová a spol. jsou vlastně ještě horší mafiáni, než celý Fico. I ti, kteří volili Matoviče a blondýnu z Pezinku, jsou teď z jejich praktik perplex.

Ještě nedávno se na sociálních sítích propíral "mafián“ Fico a najednou puf… propírá se fízlačka Čaputová.

A od té doby má SMER kampaň vlastně zdarma. Stačí jim jen pořádat rozhorlené tiskovky, kde poukazují na zvůli současných líbodémo a zřejmě to funguje velmi dobře. Můj fejsbůk se v podstatě úplně přestal vysmívat Ficovi a naopak se zděsil z Čaputové. Víte, jak to říkám… pusťte k něčemu libtardy a výsledek se brzy dostaví. Boj proti Ficovi se mění v tu nejlepší kampaň, kterou mu dělají zdarma. Já nevím, nakolik byl Fico propojený s mafiány. Ale vidím, že se pravda a láska postarala, aby to Slovákům zase tak moc nevadilo. Do voleb se tato situace bude asi ještě stupňovat, ale nevěřím, že zatýkání bude fungovat. Už ne. Před třemi měsíci bych řekl, že Fico možná vyhraje, ale vyhraje jen trochu, protože byl pro spoustu lidí neskousnutelný. Ale teď to vypadá, že někteří si zvykli, jiní ho začali mít rádi a další zjistili, co je Čaputová doopravdy zač.

Psali jsme:

Pokud ve volbách Fico výrazně uspěje, stane se příkladem i pro naší politickou scénu. Já vím, že na Slovensku je to trochu jinak, ale v podstatě Fico hlasy tamní Alternativy posbíral. Sází na opačnou taktiku než u nás Babiš. Nesnaží se získat zhrzené voliče líbodémo. Naopak, sbírá hlasy, které s liberály nechtějí mít nic společného. Andrej Babiš dělá přesný opak. To je také další důvod, proč je rozumné celou situaci sledovat.

Liberálové v celé Evropě uspěli zhruba ve stejnou dobu… a zhruba stejně přivedli svojí agendu zu grunde. Na začátku byly řeči o zelených údělech a sluníčkové budoucnosti, končí to válkou za humny, deindustrializací, recesí, pokusy o cenzuru a okleštění svobody projevu. Slovensko je první vlaštovkou budoucnosti. Sledujme ho.

Jo a mezi námi… pokud Fico vyhraje a sestaví vládu, tak bych nic nedal za to, že Čaputová rezignuje," uzavřel Daniel Sterzik alias známý a populární český bloger Vidlák svoje zhodnocení situace u našich východních sousedů na svém webu Vidlakovykydy.cz

(Daniel Sterzik alias Vidlák, foto: repro: kolektif)Kdo se podle vás stane příštím americkým prezidentem?