Svátek má: Erik

Regiony

Velikost textu:

Bývalá kolonie Bedřiška se promění v moderní místo k bydlení

Bývalá kolonie Bedřiška se promění v moderní místo k bydlení

Město Ostrava připravuje unikátní revitalizaci obytné kolonie Bedřiška v Hulvákách. Vyloučená lokalita se tak promění v moderní a přátelské místo k bydlení. Stávající domy budou opraveny a postaveny nové domky i bytové a pavlačové domy.

Vizualizace změny kolonie Bedřiška
14. září 2020 - 12:03

„K plánu revitalizovat území bývalé hornické kolonie, které bylo už před rokem 1989 určeno k dožití, nás přivedli lidé, kteří tam žijí. Dokázali se v kritické fázi semknout a v rámci svých možností začít zlepšovat své okolí a bojovat za svůj prostor. Nechceme tuto výjimečnou energii lidí promarnit. Nová Bedřiška by tak mohla po proměně nabídnout atraktivní prostor pro bydlení pro ty, kteří preferují život v přírodní lokalitě na dosah města,“ uvedl primátor Tomáš Macura.   

Studie, kterou zpracovala renomovaná kancelář re:architekti, řeší jednotlivé etapy transformace Bedřišky. Navrhuje novou zástavbu na nevyužitých plochách v sousedství a pomalou proměnu stávající zástavby. Charakter navrhovaných nových domů je odvozen z prvků architektury finských domků. Mají mít podobný tvar a sklon střechy, dřevěný obklad a sokl jako ty stávající, budou převážně dvoupodlažní, s průhledy do zahrad.

Plánováno je odstranění bariér v pohybu lidí. Posunutá tramvajová zastávka a napojení lokality na stávající infrastrukturu by provázalo Bedřišku s okolím a eliminovalo její aktuální izolovanost. Komunikace by se propojily ve směru na Starý Zábřeh i na lesopark Benátky v Hulvákách. Nově by v lokalitě mohl přibýt obchod a hospoda.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál mmo)