Svátek má: Nataša

Regiony

Velikost textu:

Chytrá řešení budou v Havířově pomáhat i ve vakcinaci proti covidu

Chytrá řešení budou v Havířově pomáhat i ve vakcinaci proti covidu

Havířovské očkovací centrum se díky využívání chytrých technologií stane jedním z nejmodernějších v republice. Lidé se budou na místě do systému hlásit pomocí QR kódu.

Ilustrační foto
19. dubna 2021 - 12:00

Teplotu uskladněných vakcín už hlídají chytré měřící systémy. Chytré technologie pomáhají zvýšit efektivitu i bezpečnost vakcinace. Havířovské OČKO spolupracuje při využívání internetu věcí s Moravskoslezským datovým centrem, které kraj zřizuje.

„V rychlosti očkování jsme závislí na dodávkách vakcín do našeho kraje. Zvládáme proočkovat veškerou zásobu, kterou dostáváme a zvládli bychom toho ještě více. Náš denní rekord je zatím přes osm tisíc aplikací během jednoho dne, máme ovšem propočteno, že by se v Moravskoslezském kraji zvládalo naočkovat za den i 9 tisíc lidí v očkovacích centrech a další dvě tisícovky u praktických lékařů. Teoreticky bychom tak mohli zvládnout, když vezmeme v potaz zpomalení tempa během víkendů, až šedesát tisíc aplikací během jednoho týdne. Vakcín ovšem zatím dostáváme zhruba polovinu,“ uvedl hejtman Ivo Vondrák s tím, že v regionu se aktuálně očkuje ve třech desítkách očkovacích míst, vakcíny má pro své pacienty také téměř 400 ordinací praktických lékařů.

Během dubna má mít Moravskoslezský kraj k dispozici 134 tisíc dávek od společnosti Pfizer a BioNTech a očekává se dalších až 60 tisíc dávek ostatních značek, tedy Moderna, AstraZeneca a nově i Janssen. Množství očkovacích dávek by se mělo v následujících měsících navyšovat, v červnu by měl Moravskoslezský kraj dostávat týdně přes 46 tisíc vakcín Pfizer a BioNTech.

Kostel sv.Vavřince stojí u rodového sídla Vítkovců

V současnosti dostalo v našem kraji alespoň jednu dávku vakcíny 238 775 lidí, z toho více než polovinu tvoří senioři nad 70 let. Zhruba šestinu vakcín dostali zdravotníci, desetinu celkového množství vakcín pak dostali klienti a zaměstnanci v sociálních zařízeních,“ vyjmenoval hejtman kraje Ivo Vondrák s tím, že dalšími příjemci vakcín byli zaměstnanci škol (12 tisíc vakcín), chroničtí pacienti (6100 vakcín). Ukončené testování, tedy obě dávky vakcíny, má v kraji 86 970 osob.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál MSK)