Svátek má: Svatoslav

Regiony

Velikost textu:

Hřbitovy v Bohumíně prochází obnovou

Hřbitovy v Bohumíně prochází obnovou

Oprava hřbitovních domků a plotů, nové chodníčky i výsadba zeleně. To je jen zlomek prací, které letos pomohly vylepšit místa posledního odpočinku v Bohumíně. Město své hřbitovy udržuje pravidelně, letos se však na některých z nich pustilo do rozsáhlejších úprav.

Ilustrační foto
30. září 2022 - 12:00

Práce radnice naplánovala tak, aby v den Památky zesnulých, která připadá na 2. listopadu, bylo vše dokončeno a lidé mohli důstojně zavzpomínat na své blízké. „Ve Skřečoni zhotovíme do Dušiček nový okapový chodník kolem kaple, čímž zabráníme jejímu znečištění při deštích a předejdeme případnému výskytu plísní na opravené fasádě. Současně rozšíříme chodníček ze zámkové dlažby od vodovodu až ke kontejnerům. Už jsme také dokončili opravu stání pod kontejnery. U vstupu na hřbitov jsme vysadili nové květiny,“ popsala Eva Liszoková z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice.

Nových chodníčků ze zámkové dlažby se dočkají i návštěvníci hřbitova ve Starém Bohumíně. „Vzniknou podél hrobů v nové části hřbitova, v původní části pak v zadním prostoru. Na jaře chceme zprovoznit novou rozptylovou loučku, aktuálně jsme provedli postřik původního trávníku a v průběhu podzimu založíme nový, který už bude následně sloužit pozůstalým k rozptylu popela zemřelých,“ doplnila Liszoková s tím, že péče na starobohumínském hřbitově se dostalo i stromům, konkrétně došlo ke zdravotnímu ořezu habrů. Opravou prošel i domek za kaplí, který už potřeboval novou podezdívku.

Na hřbitově v Záblatí se řemeslníci pustili do úpravy ploch u vstupu, u kaple a u kontejnerů a vybudovali i nový chodníček podél čelního plotu. Ten letos prošel viditelnou proměnou. Nové sloupy z pálených neomítaných cihel doplnila kovová výplň a dvě brány imitující historický vzhled. Prokoukla také budova bývalá márnice, která slouží jako zázemí pro pohřební službu. „Odborná firma vyspravila režné zdivo a přespárovala jej. Bylo třeba vyměnit vydrolené cihly za nové a následně kompletně vyčistit a naimpregnovat fasádu,“ uvedl Marek Sobaniec z odboru správy domů bohumínské radnice. Obnova objektu trvala zhruba měsíc a přišla radnici na 174 tisíc korun.Na všech pěti hřbitovech letos přibyly kontejnery na tříděný odpad včetně nádob na bio odpad. „Průběžně v areálech odstraňujeme plevel a náletové dřeviny a provádíme postřiky. Ve Vrbici jsme museli opakovaně opravit branku a pletivo v zadní části. Nejméně stavebních zásahů si vyžádal hřbitov v Novém Bohumíně, který chceme ponechat v přírodním rázu s ohledem na jeho charakter. Vyžaduje to pouze častější údržbu zeleně, na podzim tu vysadíme dvě vrby,“ doplnila Liszoková.

Údržba pěti hřbitovů stála loni městskou pokladnu 2,7 milionu korun, na poplatcích za hrobová místa se vybralo 907 tisíc korun. Obdobnou částku z městské pokladny si péče o místa posledního odpočinku vyžádá i letos. Největší investicí posledních let byla výstavba dvou kolumbárií, která skončila letos na jaře. Jejich vzhled odkazuje na tradiční městskou architekturu z červených cihel. Ve Starém Bohumíně stojí 9 bloků s 216 schránkami k ukládání uren, v Novém Bohumíně pak 4 bloky s 96 výklenky.

Moravskoslezskénovinky.cz informovala Jana Končítková, tisková mluvčí, Město Bohumín.

(rp,moravskoslezskenovinky.cz,foto:mu Bohumin)Označili byste Rusko jako teroristický stát?

Ano
transparent.gif transparent.gif
28%
Ne
transparent.gif transparent.gif
44%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
28%