Svátek má: Marta

Regiony

Velikost textu:

Kotlíkovou dotaci dostanou všichni úspěšní žadatelé

Kotlíkovou dotaci dostanou všichni úspěšní žadatelé

Stát navýšil příspěvek na výměny neekologických kotlů o dalších zhruba 600 milionů korun. Moravskoslezský kraj dostane z těchto peněz 181 milionů. Ty pokryjí všech 1564 žádostí třetí kotlíkové výzvy, které byly zatím v zásobníku.

Ilustrační foto
9. května 2021 - 12:00

Během všech tří kol kotlíkových výzev bylo v našem regionu vyměněno už přes 17 tisíc neekologických kotlů. To z nás dělá jednoznačně nejúspěšnější kraj v čerpání kotlíkových dotací v Česku. Lidé v našem kraji zkrátka pochopili, že i oni mohou právě správným topením ovlivnit stav našeho ovzduší. Vždyť ve třetí výzvě nám během pouhých deseti dnů přišlo deset tisíc žádostí o dotaci. Patnáct set z nich zůstávalo v zásobníku, protože miliarda, kterou máme od státu pro třetí výzvu k dispozici, by všechny žádosti nepokryla. Nyní budeme moci vyhovět všem žadatelům, kteří splnili podmínky dotačního programu,“ uvedl hejtman Ivo Vondrák s tím, že na nový kotel přidá 7500 korun každému žadateli také kraj, na výměnu přispívají ze svého rozpočtu i mnohé obce.

Moravskoslezský kraj za všechny tři kola kotlíkových dotací zatím vyplatil přes 1,8 miliardy korun, které od státu obdržel. Výměny prvních dvou kol s celkovou státní dotací téměř jedna a půl miliardy korun jsou už dokončené, nový ekologický kotel už tak má zhruba 13 a půl tisíce žadatelů prvního a druhého kola.

Aktuálně probíhají výměny třetího kola, hotovo má více než 4200 domácností, zbývá zrealizovat a proplatit zhruba 5 tisíc výměn kotlů. „Všech deset tisíc žádostí třetí kotlíkové výzvy již máme od prosince minulého roku zpracováno, a to včetně těch, které jsou v zásobníku. Nic tedy nebrání tomu, abychom začali co nejdříve rozesílat dotační smlouvy. Jsem moc rád, že stát slib dodržel a prostředky na výměny kotlů navýšil. Z deseti tisíce přijatých žádostí třetí výzvy splnilo podmínky 9379 žadatelů,“ vyčíslil náměstek hejtmana  pro regionální rozvoj Jan Krkoška s tím, že díky všem třem kolům kotlíkových dotací bude v regionu vyměněno téměř 23 tisíc kotlů.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál MSK)