Svátek má: Matouš

Regiony

Velikost textu:

Kraj na pomoc včelařům. Finačně podpoří likvidaci parazita

Kraj na pomoc včelařům. Finačně podpoří likvidaci parazita

Včelaři a včelařské spolky si i letos rozdělí 2 miliony korun z krajského rozpočtu Moravskoslezského kraje.

Ilustrační foto
14. června 2021 - 12:00

Peníze z dotačního programu mohou použít na stabilizaci a obnovu včelstev, opatření, která zlepší zdravotní stav včel, a na rozvoj odborného vzdělávání.

„Moravskoslezský kraj patří mezi oblasti s největším počtem včelstev. Snažíme se proto každým rokem včelaře podpořit, a zároveň v rámci dotačního programu zohlednit jejich potřeby pro daný rok,“ uvedl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.

Dodal, že dotační program je letos zaměřen zejména na eliminaci největší včelařské hrozby – parazitického roztoče včely medonosné kleštíka včelího (Varroa destructor), který je přenašečem virových onemocnění.


„Včelařské spolky tak mohou pro své členy získat mimo jiné i termokomoru, která tohoto roztoče eliminuje. Z dotačních peněz si mohou pořídit také zařízení na zpracování včelího vosku, nebo lis na výrobu mezistěn. Svazky včelařů mohou také získat finance na kurzy, které zajistí osvětu pro všechny zájemce o včelařství,“ upřesnil náměstek hejtmana Jan Krkoška s tím, že stávající včelaři, kteří budou žádat o dotaci samostatně, mohou získat prostředky na výměnu starých úlů za nové.

Kostel sv.Klimenta stojí na starověkém hradišti

Zájemci o dotaci mohou v termínu od 1. do 15. července požádat maximálně o 50 tisíc korun. O tom, kdo finanční podporu z krajského rozpočtu dostane, rozhodnou v září krajští zastupitelé.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál MSK)