Svátek má: Marta

Regiony

Velikost textu:

Narodil se o 4 měsíce dříve. Přesto je vášnivým sportovcem

Narodil se o 4 měsíce dříve. Přesto je vášnivým sportovcem

Devítiletý Štěpánek z Ostravy vstoupil do života o čtyři měsíce dříve, než bylo plánováno. Porod ve 24. týdnu těhotenství se bohužel neobešel bez komplikací. Štěpánek má však silnou vůli a aktivně se věnuje atletice.

Devítiletý Štěpán z Ostravy
10. června 2021 - 12:00

Během porodu si Štěpánek poranil periferní nervy v oblasti bederní a křížové pleteně, což způsobilo narušení míchy. V důsledku porušených nervů došlo k ochrnutí pravé dolní končetiny a ke spasticitě končetiny levé.

Předčasný porod a následné zranění zapříčinilo také druhotnou deformitu páteře, poruchu růstu a hypotrofii, tj. omezený růst svalů.

„Výhrou ale je, že po psychické stránce je náš syn v pořádku, a k tomu je to ještě neskutečně silný kluk. Se svým postižením se dokáže určitě vyrovnat, protože sám se rozhodl překonat vše, veškeré překážky, jen aby se mohl přiblížit k tomu, co zažívají jeho vrstevníci,“ obdivuje Štěpovo odhodlání i jeho maminka.  V říjnu loňského roku absolvoval operaci, při níž došlo k uvolnění zkrácených svalů a zkrácení a derotaci stehenní kosti. Zákrok rovněž zajistil lepší postavení pánve a páteře. Ve vídeňské protetické společnosti mu mezitím vyrobili novou ortoprotézu, která by měla doplnit a podpořit ztracené a oslabené funkce nohy, a také vyrovnat rozdílnou délku končetin, jejichž rozdíl činí téměř 10 cm. Tato ortoprotézamu zajistí větší pohyblivost a stabilitu, což jistě ocení při svém milovaném sportu.

Věž hradu v Tuchorazi reprezentuje architekturu z doby Jiřího z Poděbrad

Operace, která mu velmi pomohla, ale vše nevyřešila, proto Štěpánek i nadále absolvuje různé ambulantní a intenzivní rehabilitace. Pravidelně dojíždí na terapie, 3krát ročně absolvuje rehabilitační pobyty na koních a také jezdí do lázní. To vše je pro Štěpánka prospěšné, ale pro rodinu velmi nákladné. Z toho důvodu mu začali pomáhat i Dobří andělé.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál MSK)