Svátek má: Přemysl

Regiony

Velikost textu:

Opava opět ožije mezinárodní soutěží varhaníků

Opava opět ožije mezinárodní soutěží varhaníků

Na šestidenní koncertní maraton se mohou těšit příznivci duchovní a varhanní hudby. Město Opava ve spolupráci s Církevní konzervatoří Německého řádu vyhlašují další ročník Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena.

Ilustrační foto
18. ledna 2022 - 12:00

Na tu se pravidelně sjíždějí ti nejlepší mladí varhaníci z celého světa. Uzávěrka přihlášek je 17. června 2022 a vlastní soutěž se uskuteční od 24. do 29. října v Opavě a Hlučíně. První kolo tříkolové vyřazovací soutěže v interpretaci se uskuteční v koncertním sále Knihovny Petra Bezruče v Opavě.

Ve druhém kole mladí hudebníci rozezní varhany hlučínského kostela sv. Jana Křtitele a ve třetím kole tóny královského nástroje zaplní prostory kostela sv. Vojtěcha v Opavě.


Interpretační soutěž doplní také tradiční soutěž v improvizaci, která je věnovaná památce varhaníka, improvizátora a jednoho ze zakladatelů soutěže Aleše Rybky a odehraje se v opavské konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie. Soutěž mladých varhaníků vznikla v roce 1978 a pořádá se jako bienále vždy v sudém roce.

V roce 2020 se kvůli pandemii covidu neuskutečnila. Všechna soutěžní kola i závěrečný koncert jsou přístupné veřejnosti.


(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál města Opava)