Svátek má: Přemysl

Regiony

Velikost textu:

Opavanům se líbila! Kniha Proměny Opavy bude opět v prodeji

Opavanům se líbila! Kniha Proměny Opavy bude opět v prodeji

Obrovský úspěch zaznamenala kniha Proměny Opavy, která vyšla na sklonku loňského roku.

Informační leták
28. ledna 2022 - 12:00

Publikaci, v níž se za použití pauzovacích papírů překrývá současná podoba opavských ulic a zákoutí s tím, jak tatáž místa vypadala o sto let dříve, lidé zcela rozebrali během pouhých tří týdnů po jejím vydání. Teď mají šanci si knihu pořídit i další zájemci, město Opava připravilo její dotisk. K dostání bude od poloviny února.

Knižní novinka, vydaná městem na konci loňského roku, obsahuje 47 pohlednic města z doby ,,belle époque", tedy z konce 19. a počátku 20. století, a zároveň snímky současné. Dobové obrázky pocházejí ze sbírek Tomáše Elise, Jaromíry Knapíkové a Rudolfa Dybowicze a ukazují Opavu v době mimořádného urbanistického a stavitelského boomu, kdy se díky stabilitě a prosperitě z velké části utvářela její současná podoba.


Tatáž místa v současnosti znovu zaznamenal fotograf Jan Langer, autor celého projektu, a Proměny Opavy díky tomu ukazují míru změny, kterou si slezská metropole za poslední století prošla.

,,Inspirací nám byl úspěch srovnávací aplikace na webových stránkách města," popsala Eva Sůrová, vedoucí Turistického a informačního centra Opava. Obrazovou část knihy dále rámují autentické dobové vzpomínky na město a doplňuje ji také řada doprovodných textů, jejichž autorem je historik Zdeněk Kravar.
(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál města Opava)