Svátek má: Darina

Regiony

Velikost textu:

Ostrava nadále poskytuje zápůjčky na výměnu kotlů

Ostrava nadále poskytuje zápůjčky na výměnu kotlů

Úspěšní ostravští žadatelé o dotaci na výměnu starého domácího kotle za moderní, ekologický mohou od města stále získat bezúročnou zápůjčku na jeho úhradu.

Ilustrační foto
13. července 2020 - 12:00

Zápůjčky jsou určeny k překlenutí období mezi schválením dotace krajem a jejím následným vyplacením. „Poskytujeme je občanům Ostravy bezúročně, bez ručení a bez zajištění zástavním právem. Zájemci mohou o zápůjčku požádat, jakmile budou mít uzavřenu smlouvu o poskytnutí dotace s Moravskoslezským krajem. Uzavírání smluv bylo ze strany kraje po dobu pandemie pozastaveno, ale nyní již administrace žádostí pokračuje. Ráda bych vyzvala všechny, kteří si o dotaci zažádali, aby po podpisu smlouvy s krajem nezapomněli přijít na magistrát a zápůjčku si vyřídit. Máme k dispozici stále dostatek finančních prostředků,“ uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Výměnu nevyhovujících kotlů za nové ekologické podporuje město už od roku 2015. Ke státním a krajským dotacím přispívá žadatelům z Ostravy každému částkou 10 tisíc korun. Navíc mohou dostat půjčku, jejíž maximální výše je dána typem pořizovaného nového zdroje vytápění. U plynového kondenzačního kotle je to až 150 tisíc korun, u tepelného čerpadla nebo kotle na biomasu 200 tisíc korun.

Moravskoslezský kraj již rozesílá smlouvy k dotaci žadatelům, kteří uspěli ve třetí výzvě kotlíkových dotací. V současné době zpracovává žádosti ze zásobníku vedené pod pořadovými čísly od 3471 do 8060. Mezi nimi je i 245 žádostí občanů z Ostravy.


„Půjčka je přednostně určena pro ty žadatele, kteří projevili zájem o tuto formu finanční výpomoci v předběžném průzkumu na začátku loňského roku. Město Ostrava však má enormní zájem pomoci co největšímu počtu žadatelů, proto zápůjčky poskytneme podle možností i těm, kteří se do průzkumu nepřihlásili,“ doplnila náměstkyně Kateřina Šebestová.

Ostravané od roku 2012 dosud požádali o podporu na výměnu 2141 kotlů, vyměněno jich už je více než 1300. Město Ostrava bylo jedním z prvních v České republice, které svým obyvatelům nabídlo navíc možnost bezúročných zápůjček.

(pšt,moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál mmo)