Svátek má: Marta

Regiony

Velikost textu:

Ostrava se zabývá modernizací a rozvojem sídlišť

Ostrava se zabývá modernizací a rozvojem sídlišť

Stávající sídliště je třeba modernizovat. Ostrava se ve spolupráci s výzkumníky Vysoké školy báňské a Centra Kvality Bydlení učí, jak sídliště koncepčně rozvíjet.

Ilustrační foto
6. června 2021 - 12:01

Sídliště, pokud mají být vitální součástí města, kde se jeho obyvatelé cítí dobře, potřebují postupnou obměnu a přirozené začlenění do svého okolí. Při jejich revitalizaci však postupně přestávají stačit dílčí drobné změny, opravy panelových domů a snaha obyvatel původní zástavbu oživit pestrobarevnými nátěry.

Není možné vyhovět zvyšující se poptávce po parkovacích místech a veřejná prostranství bez jakékoliv koncepce proměňovat v další a další parkovací plochy. Situaci nezlepší ani nárazová obnova zeleně, prosté opravování stárnoucích dětských hřišť nebo kultivace těchto míst pomocí unifikovaných prvků městského mobiliáře.

Dva a půl roku trvající projekt pod vedením odborníků ze stavební fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a Centra Kvality Bydlení, do nějž byla Ostrava zapojena, měl za cíl ukázat nový přístup k regeneraci ostravských sídlišť.


Jeho základem byla hloubková analýza aktuální urbanistické, dopravní, technické, demografické i sociální situace. Sídliště jsou díky svému prostorovému uspořádání, monotónní skladbou bytů i omezenou škálou funkcí velmi křehká území.


Zároveň ale díky množství volných ploch i existující infrastruktuře skýtají velký potenciál pro vytvoření pestrých a živých lokalit, které odpovídají současným nárokům na bydlení ve městě. Cílem návrhů pilotních lokalit je ukázat škálu možností, jak zabránit nekoordinovanému rozvoji a potenciálu sídlišť využít.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: mmo)