Svátek má: Marta

Regiony

Velikost textu:

Ostravu ozdobí nový most architekta Romana Kouckého

Ostravu ozdobí nový most architekta Romana Kouckého

Město Ostrava a Moravskoslezský kraj nahradí dosluhující krajský most novým mostem, který spojí rozvíjející se části města na obou březích řeky Ostravice.

Stávající most v Ostravě.
16. května 2021 - 12:00

Nový most má ambici stát se architektonickou dominantou území. Navrhne jej architekt Roman Koucký, autor Mariánského mostu v Ústí nad Labem nebo Trojského mostu v Praze.

Město společně s krajem zahájili přípravu stavby nového mostu přes řeku Ostravici. Má nahradit současný dosluhující most, který je situován na krajské silnici (silnice III/4793) a společně s ulicí Na Karolině tvoří propojení mezi ulicemi Frýdeckou a 28.října. Moravskoslezským krajem vlastněný nynější most je ve špatném technickém stavu a zároveň je kapacitně předimenzován.

Statutární město Ostrava projevilo zájem vnést do připravovaného projektu rekonstrukce vyšší architektonickou hodnotu. Výsledkem jednání s krajem je dohoda o stavbě nového mostu, namísto rekonstrukce stávajícího. Nový most bude mít městský charakter a stane se rozpoznatelnou dominantou území.


Díky svému městskému charakteru by měl nový most lépe zdůraznit vjezd do centrální oblasti města skrze intenzivně se rozvíjející část Moravské Ostravy. Pod mostem vzniká pěší zóna, v blízkosti předmostí vyrůstá na moravském břehu univerzitní kampus a územím bude procházet nová ul. Univerzitní, která spojí Smetanovo náměstí s Trojhalím Karolina.

Zvonice v Krupce plnila i fortifikační funkci

Bezproblémové propojení všech záměrů v území s projektem nového mostu koordinuje ateliér MAPPA, který se různou měrou podílí či sleduje další probíhající projekty. Finální podoba investičního záměru bude hotova do konce srpna 2021. Následovat budou další projekční práce. Samotná realizace stavby se předpokládá v letech 2023-2024.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: mmo)