Svátek má: Nataša

Regiony

Velikost textu:

Půjčeným autem cizinci jezdili loupit do Ostravy. Už jsou za katrem

Půjčeným autem cizinci jezdili loupit do Ostravy. Už jsou za katrem

Kriminalisté v minulých dnech objasnili vloupání do dvou prodejen v Ostravě – Hrabůvce a Mariánských Horách.

Ilustrační foto
16. dubna 2021 - 12:05

Na konci minulého roku policisté přijali dvě oznámení o násilném vniknutí do prodejen s elektrotechnikou a následným odcizením zboží za více než 800.000,- Kč. Z důvodu vysoké škody se případem začali zabývat kriminalisté z celoměstského útvaru 10. oddělení obecné kriminality Městského ředitelství policie Ostrava.

Na základě zajištěných kamerových záznamů bylo zřejmé, že tyto činy mají na svědomí dvě osoby. Začalo rozsáhlé pátrání jak po pachatelích, tak po odcizeném zboží. Vyhodnocením všech zajištěných důkazních materiálů vedly stopy až do sousedního státu. Kriminalisté zjistili, že vloupání do těchto objektů mají mít na svědomí muži (r. 1979, 1988) státní cizí příslušnosti.

Modus operandi byl v obou případech stejný. Spolupachatelé si měli už v sousedním státě z autopůjčovny zapůjčit vozidlo a přijet do Ostravy. Aby zjistili, jak obě prodejny uvnitř vypadají, měli si nejdříve objednat zboží přes internet a poté ho u výdejového pultu vyzvednout. V jednom případě si měli jít zakoupit toustovač a ten u pokladny zaplatit hotově. Měli tak dostatek času, aby zjistili rozložení prodejny. Ještě týž den či noc se měli do prodejny vrátit, ale tentokrát už maskovaní a s nářadím v ruce.

V prvním případě se měli do obchodu v Ostravě – Hrabůvce vloupat přes vstupní dveře a následně z regálů či skleněných vitrín, které měli rozbít, odcizit vše, co jim pod ruce přišlo. Stačila jim minuta k tomu, aby měli plné tašky mobilních telefonů, hodinek, tabletů či sluchátek. Způsobili tak svým jednáním škodu za více jak 230.000,- Kč. Poté stejnými dveřmi z místa měli utéct, nasednout do auta a odjet přes hranice do své země.


Zhruba po třech týdnech se opakoval totožný postup, tentokrát ale s větší škodou. V Ostravě v Mariánských Horách se přes výlohu obchodu měli dostat do prodejny a opět během několika vteřin odcizit zboží za více jak 620.000,- Kč. V tomto případě měli odcizit více jak 40 kusů mobilních telefonů různých značek. Poté rychle z místa měli odjet opět přes hranice.

Jak bylo vyšetřováním zjištěno, zcizené zboží měli prodat především ve své zemi. Kriminalisté i nadále provádí kroky, aby se odcizené zboží dohledalo.  V současné době jsou oba muži stíhání vazebně. V prokázání viny hrozí mužum až pětileté vězení. Není vyloučeno, že stejným způsobem se mohli muži dopouštět obdobné trestné činnosti napříč celou republikou.


(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: PČR MSK)