Svátek má: Ilona

Regiony

Velikost textu:

Smetanův sad. Jeho nový vzhled vhodný nejen k odpočinku

Smetanův sad. Jeho nový vzhled vhodný nejen k odpočinku

Smetanův sad v Mariánských Horách prošel velkými úpravami. Pracovalo se nejen na nové zeleni, ale hlavně na změně povrchu chodníků a jejich trasování. V parku je také nové veřejné osvětlení a vyměněný mobiliář.

Smetanův sad v Mariánských Horách.
21. října 2021 - 12:00

V průběhu revitalizace parku byly položeny nové asfaltové povrchy a provedeno dláždění některých pěších tras a ploch.  Páteřní trasa vede nově tak, aby kopírovala přirozený pohyb pěších, a přitom se vyhnula stávajícímu kořenovému systému dřevin. Chodníčky v centrální části jsou z přírodních materiálů, například ze žulových kostek nebo z přírodního kamene, část zpevněných pochozích ploch je z probarveného asfaltu.

Provedena byla modelace terénu, jejímž cílem bylo vytvořit přívětivé, přírodě blízké prostředí. Následně byly vysazeny stovky trvalek, travin a cibulovin včetně tulipánů, narcisů, krokusů a kosatců. Okrajová výsadba trvalek doplnila pískoviště, modelovat travnaté plochy pomohly kamenné sedací zídky u školy. Celkem bylo nově založeno 2 786 m² parkového trávníku, 356 m² trvalkových a travinných záhonů s cibulovinami a 611 m² záhonů podrostových trvalek.


Péči o rostliny zajišťuje firma Ostravské lesy a zeleň, která také provedla úvodní sanaci dřevin a měla na starosti sadové úpravy. Celkové náklady na revitalizaci Smetanova sadu činily 10,8 milionu korun včetně DPH. Park již začal sloužit veřejnosti.
(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: mmo)