Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

BRICS? Směřování k nové architektuře mezinárodních vztahů

BRICS? Směřování k nové architektuře mezinárodních vztahů

Johannesburg / BRICS jako magnet pro nová členství. Jihoafrické město Johannesburg se za týden stane epicentrem světového dění, když zde proběhne summit BRICS, skupiny pěti velkých rozvíjejících se ekonomik.

Foto: screen Chart Guide / BRICS
19. srpna 2023 - 12:02

Zvláštní pozornost, kterou tato událost vzbuzuje měsíce před konáním, ukazuje na stále rostoucí význam BRICS v mezinárodním kontextu.

Silný hlas globálního Jihu
V době hlubokých geopolitických proměn zdůrazňují analytici význam Johannesburgu pro svět. Reprezentace BRICS – Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky – zosobňuje hlas globálního Jihu a je klíčovým hráčem v řešení světových výzev.

Čekání na konkrétní výsledky
Očekávání ohledně výsledků summitu jsou vysoká. K hlavním tématům patří zrychlení používání místních měn, posilování spolupráce a podpora inkluzivního multilateralismu. To vše ukazuje na směřování k nové architektuře mezinárodních vztahů.


BRICS jako magnet pro nová členství
Nárůst zájmu o členství v BRICS je evidentní. S celosvětovým zastoupením 41 % populace a 16 % světového obchodu je její význam nesporný. Jihoafrický zástupce BRICS, Anil Sooklal, zdůraznil, že 22 zemí již formálně požádalo o členství a dalších 22 zemí to učinilo neformálně.

Hledání rovnováhy v mezinárodních vztazích
Ruský šéf zahraniční rozvědky, Sergej Naryškin, zdůraznil potenciál BRICS v oblasti mezinárodních vztahů. Adnan Mansour, bývalý libanonský ministr zahraničí, věří, že summit v Johannesburgu pomůže vyrovnat globální hru, kde dosud dominovaly hlavně západní země.

Psali jsme:

Nová éra BRICS?
Summit v Johannesburgu může být katalyzátorem pro novou éru BRICS, kde hlas rozvojových zemí bude mít větší váhu. V době, kdy svět čelí řadě výzev, od chudoby po ekologické problémy, může být BRICS klíčem k hledání řešení.

Summit v Johannesburgu nabízí naději na novou éru spolupráce a posunu v mezinárodních vztazích, kde rovnováha sil může vést ke globální harmonii.

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: repro: ChartGuide)Kdo se podle vás stane příštím americkým prezidentem?