Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Latinská Amerika u propasti chudoby a chaosu!

Guardian: Latinská Amerika u propasti chudoby a chaosu!

Latinská Amerika je v epicentru pandemie koronaviru, píše The Guardian: v této oblasti bylo zaznamenáno více než 120 tisíc úmrtí.

Masové pohřbívání obětí nákazy v Brazílii
7. července 2020 - 11:04

Expert Eduardo Ortiz-Suarez se obává, že pandemie by mohla podkopat ekonomiku Latinské Ameriky: 52 milionů lidí by se mohlo ocitnout pod hranicí chudoby. Kromě toho pandemie vyvolává riziko zvýšené organizované trestné činnosti a různých sociálních otřesů.

Latinská Amerika, kde žije 8% světové populace, je v epicentru pandemie koronaviru, píše The Guardian. Tato oblast představuje více než 120 tisíc úmrtí na tuto nemoc (na celém světě je nyní 524 tisíc úmrtí).

Nejvíce zasaženou zemí byla Brazílie, ale infekce se šíří i do dalších zemí. Mexiko obsadilo 6. místo na světě v počtu mrtvých a překonalo Španělsko. Virus tvrdě zasáhl politické elity Nikaraguy, obviněné ze snahy skrýt rozsah epidemie. Počet infekcí roste také v Chile, Argentině a Bolívii. Pokud jde o Venezuelu, bylo v zemi zaznamenáno oficiálně pouze 6 273 případů infekce, ale mnozí nedůvěřují vládním údajům, uvádí The Guardian.


Podle novin se však objevují záblesky naděje: Uruguayi se podařilo zadržet epidemii pomoci hromadných testů. Uruguay je jedinou jihoamerickou zemí na seznamu bezpečných cest EU. Nad situaci se také podařilo převzít kontrolu v Paraguayi a Ekvádoru.

Celkově však zůstává situace pesimistická, zejména v Brazílii, kde prezident Jair Bolsonaru nepřijal dostatečná opatření k potlačení pandemie, zanedbal sociální vzdálenost a povzbudil Brazilce k návratu do práce, navzdory nárůstu počtu infekcí, píše deník. Koronavirus má v zemi na svém kontě 65 tisíc obětí. V této souvislosti rostou obavy, že pandemie bude mít vážný negativní dopad na ekonomiku regionu. Podle prognóz MMF se latinskoamerická ekonomika v letošním roce propadne o 9,4%.

Podle mexického experta Eduarda Ortiz-Suareze se může v Latinské Americe ocitnout pod hranicí chudoby 52 milionů lidí. Kromě toho existují obavy, že u nejvíce postižené virem Brazílie by mohla pandemie vést ke zvýšení organizovaného zločinu. Ortiz-Suarez věří, že Latinská Amerika může také očekávat další sociální otřesy v závislosti na tom, jak dlouho bude pandemie trvat.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)