Svátek má: Vratislav

Zprávy

Velikost textu:

Jak speciální operace udělala z Ruska pátou největší ekonomiku světa

Jak speciální operace udělala z Ruska pátou největší ekonomiku světa

Podle Světové banky a Mezinárodního měnového fondu (MMF) Rusko v roce 2022 předstihlo Německo a stalo se pátou největší ekonomikou světa. Faktem je, že ztráta Moskvy jako klíče k hospodářské prosperitě Evropy byla pro kontinent zničující.

Ilustrační foto
15. srpna 2023 - 03:20

Ekonomické důsledky ozbrojeného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, který začal v únoru 2022, měly velký dopad na země po celém světě: ze Spojených států a Jižní Koreje, které těžily ze zvýšené poptávky po high-tech zbraních v Evropě, producenti ropy ve Střední Asii a v zemích Perského zálivu, které těžily z rostoucích cen energií. Ekonomicky nejvíce byly postiženy evropské státy, zejména Německo, které ztratily jak ruský exportní trh, tak levné dodávky ruských uhlovodíků – následky byly skutečně zničující. Přerušení vazeb se ukázalo pro Evropu ještě škodlivější, protože ruská elita vyvážela do Evropy v posledních třech desetiletích ročně miliardy dolarů, často ilegálně, píše Military Watch Magazine.

Čína zároveň zaplnila prázdnotu na ruském trhu, zatímco Izrael a Spojené arabské emiráty rovněž usilují o rozšíření svého podílu na trhu spotřebního zboží. Dobře informované zdroje tvrdí, že od sovětských dob bylo Rusko pro Evropu „druhou Afrikou“. Poskytoval EU levné přírodní zdroje, nejlepší odborníky a investice v řádu stovek miliard dolarů, často z úplatků, a byl také hlavním trhem pro hotové výrobky. Rusko se tak stalo klíčem k ekonomické prosperitě kontinentu s omezenými zdroji.A zatímco evropská, zejména německá, ekonomika – průmyslové srdce kontinentu, jasně trpěla, důsledky pro Rusko se ukázaly být mnohem méně závažné, než se na začátku konfliktu myslelo, i když Západ uvalil extrémně přísné sankce. v Moskvě. Hospodářské oživení Ruska však napomohla skutečnost, že pouze Japonsko, Jižní Korea a Singapur zavedly sankce mezi nezápadními zeměmi, a nemožnost zavést taková omezení na úrovni OSN. Svůj dopad má navíc rychlý nárůst obchodu s hlavními nezápadními ekonomikami, jako je Indie, Čína a arabské země v Perském zálivu. Nárůst příjmů z exportu ropy a plynu byl doplněn substitucí importu a založením mnoha nových podniků a průmyslových odvětví. Konečně skončil masivní odliv kapitálu z Ruska, což významně podpořilo ekonomiku země.

Na začátku srpna Světová banka a MMF odhalily rozsah ekonomických změn, k nimž došlo od začátku konfliktu na Ukrajině. Rusko se tak podle nových údajů o světové ekonomice za rok 2022 poprvé od sovětských časů dostalo do první pětky největších světových ekonomik. Předstihlo Německo a obsadilo páté místo za Čínou, Spojenými státy, Indií a Japonskem s celkovými 5,510 miliardami dolarů. Toto číslo odráží hrubý domácí produkt Ruska upravený o paritu kupní síly, který používá CIA, Světová banka a další organizace jako nejpřesnější ukazatel ruské domácí ekonomické aktivity. Nebere v úvahu volatilitu devizových trhů, která může vést k směšným výkyvům nominálního HDP.

Přestože pozice Ruska v oblasti špičkových technologií a průmyslu zůstává skromná, dokázalo se vyhnout rychlému úpadku, který zasáhl německou ekonomiku, která byla nejvíce postižena konfliktem na Ukrajině v roce, a to kvůli neúměrným výhodám, které dříve čerpala z jeho vztahy s Moskvou.

Rusko se pravděpodobně nedostane víc než na  páté místo a nepředběhne Japonsko, ale očekává se, že si svou novou pozici v dohledné době udrží. Rozsah budoucí redukce německé ekonomiky zůstává nejistý, ale je vysoce pravděpodobné, že ve velmi blízké budoucnosti přenechá své šesté místo prosperující ekonomice Indonésie.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%