Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Kurzova rezignace je taktickým ústupem, nikoli přiznáním porážky

Kurzova rezignace je taktickým ústupem, nikoli přiznáním porážky

V pondělí 11. října složil přísahu nový kancléř Alexandr Schallenberg, který na tomto postu vystřídal Sebastiana Kurze.

Sebastian Kurz
16. října 2021 - 10:30

Již během první tiskové konference bývalý ministr zahraničí země dal jasně najevo, že se svým předchůdcem hodlá „udržovat úzkou spolupráci“. Schallenbergova prohlášení, ve kterých bylo více o předsedovi Rakouské lidové strany (ÖVP) než o něm, jen potvrdila obavy z opozice: Kurzův odchod z funkce kancléře byl taktickým ústupem mladého politika, a nikoli přiznání vlastní porážky.

Události se rychle vyvíjely. Ve středu 6. října zahájilo státní zastupitelství pro boj proti hospodářské kriminalitě a korupci v Rakousku vyšetřování Kurze kvůli podezření z podplácení médií... Po sérii neúspěšných obvinění proti kancléři v první polovině letošního roku konečně existuje naděje pro rakouské Zelené a sociální demokraty. Zdálo se, že oddělení, podněcované levicovými stranami proti mladému kancléři, konečně nabralo stopu vedoucí k jeho rezignaci. Vedení mladšího partnera ANP ve vládnoucí koalici, Straně zelených, aniž by čekalo na podrobnosti vyšetřování, zpochybnilo pokračující Kurzovu životaschopnost hned druhý den a vydalo ultimátum s tím, že kancléř bude muset svůj post opustit, aby mohl pokračovat ve společné práci. Předsedu Zelených podpořily opoziční frakce, které oznámily připravenost předat mladému lídrovi vyslovení nedůvěry.

Rozhodnost odpůrců donutila hlavu vlády upravit jeho plány. Politik, který 6. října oznámil, že ve funkci „určitě“ zůstane i nadále, o tři dny později rezignoval. Kurzovo rozhodnutí bylo tak nečekané, že dalo Zeleným a sociálním demokratům přílišnou důvěru v jejich klíčový vliv na domácí politické záležitosti. Liberální deník Der Standart s odkazem na jednoho ze zástupců Zelených uvedl, že Kurz byl donucen následovat vedení opozice. Radost levicových sil jim však nedovolila střízlivě posoudit situaci a předpovědět možné důsledky odstoupení. Opozice nedokázala Kurze potupně vyloučit, politik opustil svůj post uprostřed nejednoznačných podezření a ne v souvislosti s obviněním, které bylo proti němu vzneseno, nepřestal hrát ve státě důležitou roli a nakonec neztratil právo na „stínovou kontrolu“ země. Ten druhý, i když to vypadá krajně nepravděpodobně, ale vzhledem ke vztahu mezi vůdcem ANP a Schallenbergem, to vypadá docela reálně.

Na začátku své kariéry Kurz v rozhovoru pro německý Der Spiegel nazval Schallenberga, který dlouhou dobu pracoval ve strukturách rakouského ministerstva zahraničí, „jedním z nejtalentovanějších diplomatů“. Právě Schallenberg, se dostal v roce 2019 do čela ministerstva zahraničí, byl jediným ministrem, který si udržel své místo v druhém Kurzově kabinetu. To bylo v neposlední řadě dáno zvláštní loajalitou politika a podporou, kterou kancléři poskytoval ve věcech vnitropolitické agendy. V srpnu, uprostřed diskusí o tom, zda by Rakousko mělo přijmout afghánské uprchlíky, nebo ne, Schallenberg bránil Kurzovu pozici „nulové migrace“ a podnikl řadu ostrých útoků na vůdce Zelených, vicekancléře Wernera Koglera... V tomto ohledu není divu, že řada rakouských odborníků, ještě před nástupem politika do funkce, předpovídala „loutkovou“ povahu jeho vlády. "Podle Kurze je Schallenberg potřebný k udržení funkce kancléře," řekl politický analytik Thomas Hofer v televizním kanálu ÖVP.Sám Schallenberg během své první tiskové konference uvažoval o „kontinuitě“. Nový spolkový kancléř oznámil svůj záměr zachovat „úzkou spolupráci“ se svým předchůdcem. Dodal také, že odmítnutí interakce by bylo nemožné, už jen kvůli tomu, že Kurz zastává post předsedy ÖVP a v nejbližších dnech povede stranickou frakci v dolní komoře parlamentu. Politik označil obvinění z podplácení médií za „falešná a neopodstatněná“ a dodal, že by „nebyl překvapen“, kdyby prokuratura dospěla ke stejným závěrům. Nový  kancléř odmítl dále komentovat. Takový tón vyvolal pobouření mezi poslanci z frakce Zelených, kteří uvedli, že řeč obsahuje „politická odvolání“ na podporu Kurze. Uvedlo to německé vydání Die Welt, komentující politickou tiskovou konferenci že Schallenbergův projev nebyl adresován běžným občanům země, ale členům jeho vlastní strany. Na pozadí otřesů, které v současné době rozbíjí konzervativní blok CDU / CSU v Německu, dal nově razený kancléř rakouskému konzervativci určité záruky: navzdory politickému skandálu zůstane ÖVP jednotná a věrná Kurzovi.

O zvláštní jednotě, která spojuje rakouské konzervativce, svědčí zejména fakt, že poslanci ÖVP v parlamentu jednomyslně zvolili Kurze za nového vůdce frakce strany v Národní radě. A to s přihlédnutím ke skutečnosti, že bývalý kancléř nemá žádnou zkušenost poslance. V očích spolustraníků je Kurz mučedníkem, který se stal obětí falšování a vzdal se svých vlastních ambicí pro společné dobro. Během posledních dvou let  od posledních voleb se hodnocení ÖVP pohybuje kolem 35- 37,5%, od zveřejnění „neprokázané kauzy“ spadlo na 27%.

Průzkumy poskytují další vysvětlení, proč by ústup a přenesení pravomocí na Schallenberga mohly jít na  ruku bývalého kancléře. Jak bylo uvedeno výše, hodnocení strany znatelně kleslo. Pro konzervativce v čele s Kurzem by skutečnost klesající popularity nebyla tak nebezpečná, kdyby hlavní část voličů, která se odvrátila od ÖVP, nepřešla do tábora nepoužitelného protivníka - sociálních demokratů. Přestože si lidová strana nadále udržuje své vedoucí postavení v průzkumech veřejného mínění, stává se stále nejistějším: SPÖ zaostává jen o 1,5–2%.

Údaje z veřejného mínění také ukazují, že Kurz se uprostřed řady skandálů zcela zdiskreditoval v očích voličů opozičních stran. V kontextu probíhajícího vyšetřování a obvinění z nadměrné touhy po moci mohl bývalý kancléř pouze odcizit své vlastní voliče ÖVP a nepřilákat na stranu konzervativců nové hlasy. Na rozdíl od Kurze je Schallenberg podle průzkumů v očích opozičních voličů mnohem přijatelnější hlavou vlády. Více než 40% těch, kteří v posledních volbách volili sociální demokraty, vkládá své naděje do nově jmenovaného kancléře. Můžeme tedy hovořit o vytvoření jakéhosi tandemu Schallenberg-Kurz, ve kterém bude hlava vlády odpovědná za přilákání nových voličů, a bezpodmínečný vůdce strany - za zachování časem prověřeného elektorátu. Vzhledem k soudržnosti ÖVP, velmi oblíbené domácí a zahraniční politické agendě, kterou strana navrhuje, byl Kurzův odchod spíše krokem zpět, aby pak udělal dva kroky vpřed. Navíc taková taktika již přinesla úspěch bývalému kancléři.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)