Svátek má: Marta

Zprávy

Velikost textu:

Poslanci AfD navrhli v Bundestagu restart vztahů s Moskvou

Poslanci AfD navrhli v Bundestagu restart vztahů s Moskvou

Skupina poslanců z frakce „Alternativa pro Německo“ (AfD) přišla s návrhem „restartovat“ vztahy mezi Moskvou a Berlínem.

Ilustrační foto
14. června 2021 - 10:10

To je uvedeno v návrhu usnesení předloženého německými poslanci ke schválení Spolkovým sněmem.

Jak je uvedeno v textu, rusko-německé vztahy mají velký význam jak pro zajištění bezpečnosti členských států EU, tak pro udržení stability v Evropě jako celku. Například o tématech, jako je kontrola zbraní, odzbrojení, klimatická agenda, lze diskutovat pouze za účasti Ruska, uvádí se v dokumentu.

Němečtí poslanci se zároveň domnívají, že především vztahy mezi Moskvou a Berlínem „mají zásadní význam pro zájmy v oblasti bezpečnosti a hospodářské zájmy SRN“.

„Ale vzhledem k tomu, že diplomatický ping-pong, který dosud pokračoval v oblasti sankcí a odvetných sankcí, obvinění a protiobvinění v rámci Evropské unie, pokračuje za široké účasti německé zahraniční politiky, vede do slepé uličky,“ uvádí se v návrhu usnesení .

S ohledem na současnou situaci je Moskva nucena posílit spolupráci s Pekingem, a to i v ekonomické, vojenské a vesmírné oblasti, píší němečtí poslanci.Připomínají také prohlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, že „vztahy Ruska s EU byly zničeny“. Tato slova by podle zástupců Spolkového sněmu měla být považována za „další jasný signál z Moskvy o vážnosti situace“.

V tomto ohledu se členové frakce domnívají, že by Německo mělo aktivně posílit dialog s Ruskem.

AfD zejména navrhuje „okamžitě vytvořit mezirezortní pracovní skupinu“ k rozvoji udržitelné strategie pro spolupráci s Ruskem, „vytrvale usilovat“ o obnovení činnosti Rady Rusko-NATO, již v Evropské radě nesouhlasit s návrhy rozšířit sankce proti Rusku a upustit od myšlenky vyloučit Moskvu z mezinárodního platebního systému SWIFT.


Dříve Bundestag během hlasování odmítl návrh Strany zelených na revizi německé politiky vůči Rusku a na odmítnutí výstavby Nord Stream 2.

V květnu německý ministr zahraničí Heiko Maas oznámil připravenost Evropské unie na dialog s Ruskem.

(rp,prvnizpravy.cz,rt,foto:arch.)