Svátek má: Lenka

Zprávy

Velikost textu:

Radioaktivní odpad z Fukušimy do oceánu? Japonci se bouří

Radioaktivní odpad z Fukušimy do oceánu? Japonci se bouří

Japonsko se připravuje na vypouštění radioaktivních jaderně kontaminovaných odpadních vod z Fukušimy do oceánu. Vypouštění by mohlo začít již ve čtvrtek, pokud to počasí a mořské podmínky dovolí.

Z jaderné elektrárny Fukušima
23. srpna 2023 - 08:15

Tokyo / Navzdory obavám veřejnosti a zuřivému odporu jak na domácí, tak na mezinárodní úrovni oznámila japonská vláda v úterý své rozhodnutí začít vypouštět jaderně kontaminované odpadní vody z postižené jaderné elektrárny Fukušima Daiichi do oceánu.

Vypouštění by mohlo začít již ve čtvrtek, pokud to počasí a mořské podmínky dovolí. Toto kontroverzní rozhodnutí bylo oznámeno po ministerské schůzce vedené premiérem Fumio Kishidou. Premiér Kishida se v neděli zúčastnil prohlídky čistírny odpadních vod a den nato se sešel s představiteli japonského rybářského svazu, aby získal jejich souhlas.

Avšak reakce ze strany rybářů byla jednoznačná. "Naše pozice se nezměnila a nadále jsme proti vypouštění do oceánu" komentoval situaci po setkání Masanobu Sakamoto, předseda Národní federace rybářských družstevních asociací.


Pozadí celé situace sahá až k tragickým událostem z 11. března 2011, kdy byla elektrárna zasažena devastujícím zemětřesením a tsunami, což vedlo k roztavení jádra a následnému úniku radiace.

Fukušima od té doby hromadí obrovská množství radioaktivních odpadních vod, které vznikají při ochlazování jaderného paliva v reaktorových blocích. V současnosti se tyto vody skladují v přibližně 1000 nádržích na místě elektrárny.

Podle informací od Tokyo Electric Power Company (TEPCO), provozovatele elektrárny, se očekává, že vypouštění bude pokračovat více než 30 let. To je v rozporu s dohodou uzavřenou v roce 2015 mezi japonskou vládou, TEPCO a rybářskými družstevními asociacemi, ve které se zavázali k likvidaci odpadních vod pouze za předpokladu souhlasu všech dotčených stran.

Citace místního 62letého rybáře z města Iwaki ilustruje hluboký pocit zrady: "Měl jsem slabou naději, že slib dodrží, ale nakonec to byla lež."

Psali jsme:

Aktuální průzkumy veřejného mínění dále potvrzují široké znepokojení občanů. Celkem 88,1 % dotázaných vyjádřilo obavy z vypouštění radioaktivní odpadní vody do oceánu, zatímco nesouhlas s Kishidovým kabinetem dosáhl osmiměsíčního maxima, jak uvádí zpravodajská agentura Kyodo.

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: youtube)Kdo se podle vás stane příštím americkým prezidentem?