Svátek má: Lenka

Zprávy

Velikost textu:

Reprezentativní průzkum: Ukrajinci se cítí být ,zneužiti Západem"

Reprezentativní průzkum: Ukrajinci se cítí být ,zneužiti Západem"

Institut pro výzkum veřejného mínění Rating se zeptal  Ukrajinců na válku, vyhlídky na mír a důsledky konfliktu pro jejich zemi.

Ilustrační foto
12. srpna 2023 - 06:20

Výsledek ukazuje, že Ukrajinci se cítí být ,zneužiti Západem" a ponecháni osudu. Vyhlídka nadcházejících voleb je také skeptická. Špatné zprávy pro Zelenskéhoe, který chce být brzy znovu zvolen.

Nedávno publikovaná studie ukazuje náladu v době války. Hlasování se zúčastnilo 1.500 Ukrajinců. Výsledky jsou někdy úžasně pozitivní. Například 84 procent účastníků průzkumu uvádí, že jsou optimističtí ohledně budoucnosti Ukrajiny. Pouze asi 11 procent se již s touto nadějí rozloučilo. Ještě zajímavější: 30 procent dotázaných si myslí, že válce mezi Ukrajinou a Ruskem bylo možné se vyhnout. 57 procent tomu nevěří.

Na otázku svého největšího strachu, tak Ukrajinci odpovídají, že „ztráty své státní existence“ (44 procent) nebo „přechodu na dlouhodobou válku“ (39 procent). Jen málo lidí se však obává, že by současná vláda mohla být odvolána z úřadu nebo že by se dodávky pomoci ze Západu nenaplnily. Také je znepokojivé jak  ukazuje průzkum, že dobrá polovina, 56 procent, dotázaných Ukrajinců věří, že jejich země bude po válce „zavázána NATO a EU“ – za dodané zbraně a pomoc.Zeptáte-li se Ukrajinců osobně, co je nejvíce děsí, tak 50 procent uvedlo, že se bojí „ztráty své vlasti bez možnosti návratu“. Nejméně 29 procent se obává, že jejich země nyní promeškala příležitost vyvinout se ve svobodný a demokratický stát. Také tím vidí ohrožení vlastní svobody rozhodování a možností změny pro jejich životy.

Vzhledem k blížícím se volbám průzkum ukazuje kritický postoj obyvatel: 84 procent z 1500 respondentů se domnívá, že „za současné situace nelze zvolit prezidenta“. Jen asi 13 procent nevnímá válku jako překážku spravedlivých voleb. 38 procent Ukrajinců se přitom domnívá, že výměnou hlavy státu by se na frontě nic nezměnilo. Přibližně 36 procent si myslí, že změna na vrcholu by mohla zhoršit vojenskou situaci.


Respondenti jsou skeptičtí ohledně členství Ukrajiny v NATO. 64 procent uvedlo, že neočekávají členství v příštím roce. Jen 29 procent je optimističtějších. Pokud se zeptáte Ukrajinců, koho ze svých sousedů považují za nejdůvěryhodnější, Německo je vůbec nenapadne. Na prvním místě je Polsko (88 procent). Dále Velká Británie (81), USA (81), Česká republika (70), Turecko (47) a Maďarsko (17).

Názory na západní instituce, jako je NATO nebo EU, jsou nyní rozdělené: 71 procent dotázaných Ukrajinců tvrdí, že věří, že NATO a EU hledí především na své vlastní zájmy a že Ukrajina je odpovědná za dosažení těchto zájmů. Pouze 24 procent si myslí, že zájmy Ukrajiny jsou na prvním místě. Ještě jasnější: 71 procent věří, že NATO a EU budou Ukrajinu podporovat jen do té doby, dokud jim to přinese užitek. Zákulisní dohody s Putinem by byly dokonce možné. Pouze 32 procent si je jistých, že NATO a EU podpoří Ukrajinu „za všech okolností“.

„Kdy si myslíte, že bude na Ukrajině zase mír“? Naprosto důležitá otázka. 22 procent věří, že ozbrojený konflikt může skončit v roce 2023. 32 procent tvrdí, že rok 2024. Přesto: 30 procent si myslí, že válka bude trvat další 2 roky nebo déle.

(rp,prvnizpravy.cz,jouwatch,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Kdo se podle vás stane příštím americkým prezidentem?