Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

Roberts: Putinova přehnaná opatrnost vede přímo ke 3.světové válce

Roberts: Putinova přehnaná opatrnost vede přímo ke 3.světové válce

Po 18 měsících stále se rozšiřující války Putin stále není schopen rozpoznat selhání své „omezené vojenské operace“, komentuje Paul Craig Roberts, americký publicista.

Paul Craig Roberts, americký publicista
11. srpna 2023 - 06:20

Putin zdaleka nepřesvědčil Washington, že jeho zájmy se omezují na ochranu ruského lidu na bývalém ruském území, který byl sovětskými vůdci přeřazen do ukrajinské provincie Sovětského svazu, ale přesvědčil Washington, že Rusko je slabé a že on je nerozhodný.

P.C.Roberts: Washington si prosí o preventivní jaderný útok z Ruska

Důsledkem byla stále se rozšiřující válka a masivní rozšíření NATO na severozápadní hranici Ruska s přidáním Finska a Švédska do NATO. A nyní Putinova váhavost, která se zdá trvalá, mu přináší okupaci západní Ukrajiny polskou armádou.

Ruský ministr obrany Šojgu v kampani také neprokázal žádnou brilantnost, ale nyní si uvědomuje selhání „omezené vojenské operace“ k ochraně bezpečnosti Ruska a k tomu, aby se přítomnost NATO na ruských hranicích nezvyšovala.

Dnes Šojgu řekl, že Polsko připravuje záminku k okupaci západní Ukrajiny. Vzhledem k tomu, že Ukrajině došli vojáci, stěhuje se sem Polsko. Washington to nebude nazývat invazí.

Šojgu šel dále, ať už s Putinovým souhlasem nebo jako kritika neúspěšné „omezené vojenské operace“, to nemohu říci. Na zasedání rady vojenského oddělení Šojgu řekl: „V západním a severozápadním strategickém směru se hrozby pro vojenskou bezpečnost Ruska mnohonásobně zvýšily." Řekl, že vstup Finska a Švédska do NATO je „vážným destabilizačním faktorem“. Šojgu  poukázal na to, že od začátku „omezené vojenské operace“ se formace NATO zvýšily 2,5krát.To je stěží obrázek úspěchu, tak proč Putin setrvává u neúspěšné politiky? Po neúspěchu ukrajinského protiútoku a zdecimování ukrajinské armády je nyní čas na ruskou ofenzívu. Ale nic tomu nenasvědčuje.

Americký plukovník Douglas Macgregor dospěl k závěru, že Putin ve skutečnosti zdržuje ruský postup a ztrácí drahocenný čas, než začne období dešťů. Z vojenského hlediska je pro Putina bezduché nechat si ujít příležitost zasáhnout svého zničeného protivníka a dovést konflikt k rychlému konci dříve, než Washington bude moci konflikt dále eskalovat. Místo toho Putin poskytuje Polsku příležitost přestěhovat se na západní Ukrajinu. Zdá se zřejmé, že to povede k širšímu a nebezpečnějšímu boji.

Plukovník Macgregor nyní souhlasí s tím, co říkám již 18 měsíců, že Putin je na Západě vnímán jako nerozhodný a může být v Rusku poražen nebo alespoň zdiskreditován jako neúspěšný válečný vůdce. Jak jsem zdůraznil, je to velmi nebezpečné vnímání. Provokace Ruska porostou do bodu, kdy vypukne válka. Plukovník Macgregor nyní vidí situaci jako já, končí komentář Paul Craig Roberts.


(rp,prvnizpravy.cz,pcroberts,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Kdo se podle vás stane příštím americkým prezidentem?