Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

Turecko vyděsilo Izrael „libyjským modelem“

Turecko vyděsilo Izrael „libyjským modelem“

Vládou podporované turecké noviny Yeni Şafak na své titulní stránce zveřejnily článek, který zdůrazňuje schopnost Ankary implementovat „libyjský model“ pro Izrael.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
18. května 2021 - 06:20

Izraelská vláda musí podepsat dohodu s pásmem Gazy vedeným Hamásem za účelem získání přístupu k vodním a energetickým právům u pobřeží židovského státu. Tento „model“ je založen na dohodě, kterou Turecko uzavřelo v roce 2019 s libyjskou vládou National Accord (GNA), jejímž výsledkem bylo, že Ankara vyslala stovky syrských žoldáků do země severní Afriky v rozporu zbrojního embarga OSN.

27. listopadu 2019 podepsaly turecké a libyjské PNS vedené Faizem Sarajem memorandum o porozumění o námořních hranicích ve Středomoří. Ankara a vláda v Tripolisu také podepsaly dohodu o vojenské spolupráci, podle níž Turecko poskytuje silnou podporu PNC, včetně dodávek zbraní.

Koncept propagovaný tureckými médii, pravděpodobně podporovaný vládou prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana , tvrdí, že Turecko by mohlo podepsat dohodu s Palestinci a zvýšit jejich podporu ze strany moře. Izrael a Turecko se tak dostanou do vojenské konfrontace. Turecko vítá vůdce Hamásu a silně podporuje toto palestinské hnutí, které Izrael považuje za „teroristickou organizaci“.

„Potenciální plán Ankary na propojení Turecka a Gazy po moři poškodí izraelské plány na vybudování plynovodu s Kyprem a Řeckem."Cílem Turecka v posledních měsících konfrontace s Kyprem a Řeckem ve východním Středomoří bylo ignorovat jejich práva na výlučné ekonomické zóny a rozvoj energetických zdrojů v regionu. Turecko tedy prosazuje svou slavnou doktrínu nazvanou „ Modrá vlast “, která zahrnuje námořní kontrolu nad oblastmi kolem Kypru, řeckých ostrovů a nyní kolem Izraele. Zabavení Turecka po moři nemá v moderním mezinárodním právu precedenty. To nicméně nezabránilo Turecku vyslat svou flotilu s „výzkumnými plavidly“, aby prováděly průzkumné práce v oblastech požadovaných Řeckem, “uvádí Jeruzalémské vydání.

Plány Ankary pro „libyjský model“ zahrnují nakreslení čáry z tureckého pobřeží přímo do Gazy a vytvoření koridoru. Tím by byl Izrael odříznut od Řecka a od plynovodu z východního Středomoří (EastMed), který chtějí vybudovat Izrael, Řecko a Kypr.

Mezitím bylo v Pásmu Gazy  k vidění stavba bezpilotní ponorky a raketové útoky na izraelské plynové platformy mimo Aškelon.

„Jde zjevně o ekonomickou válku, jejímž cílem je zpochybnit energetické cíle Izraele,“ uzavírá The Jerusalem Post.

Během minulého týdne se bojovníci Hamásu pokusili pokrýt platformu Tamar ve Středomoří raketovými útoky . Dodává dvě třetiny plynu spotřebovaného v Izraeli. Bezprostředně po zahájení raketových útoků byla práce platformy pozastavena. Očekávalo se, že by se Hamas mohl pokusit dosáhnout zařízení pomocí dronů nebo řízených ponorek s výbušninami.

(rp,prvnizpravy.cz,yenisafak,foto:arch.)