Svátek má: Lenka

Zprávy

Velikost textu:

USA budují koridor Kyjev – Kišiněv kvůli ruské blokádě Černého moře!

USA budují koridor Kyjev – Kišiněv kvůli ruské blokádě Černého moře!

USA vymyslely způsob, jak dodat obilí z ukrajinských přístavů, které nebyly zničeny, a obejít ruskou námořní blokádu Černého moře.

Ilustrační foto
15. srpna 2023 - 06:20

Pomůže jim v tom Rumunsko a Moldavsko a klíčovým prvkem dopravního koridoru Kyjev-Kišiněv bude most přes řeku Dněstr, který teprve musí postavit!

Ruská námořní blokáda ukrajinské černomořské oblasti a neustálé raketové útoky na tři přístavy Oděsa, Černomorsk, Izmail a Reni, přes které Ukrajina vyvážela obilí v souladu s mezinárodními dohodami, přinesly zjevně efekty i přes časté útoky ukrajinských námořních dronů.O tom, že ruská strana neustupuje, svědčí hrozba i konkrétní akce ukrajinského námořnictva, které nasměrovalo námořní drony k útokům na lodě ruského obchodního loďstva. První obětí byl tanker. Ukrajina také označila šest ruských oblastních měst na pobřeží Černého moře za bojové zóny.

Ukrajina se stále snaží najít způsob, jak obilí vyvážet. Jeden z návrhů byl na řece Dunaj čluny, ale kvůli nedostatku lodí a celkové kapacitě pro přepravu, se od toho upustilo. Chorvatsko také nabídlo své přístavy k přepravě, přičemž obilí se do Rijeky dopravovalo po železnici a odtud lodí.

Soudě podle titulků rumunských médií, USA vymyslely způsob, jak dopravit z ukrajinských přístavů nezničené obilí a obejít ruskou námořní blokádu Černého moře.


Velvyslanectví USA v Bukurešti podle rumunských médií připravuje novou dohodu o obilí, která obejde Rusko s tím, že obilí se bude vozit přes Rumunsko.

Nového jednání se zúčastní delegace z Rumunska, Ukrajiny, Moldavska, Evropské komise a USA.

Klíčová schůzka se bude konat v Galać s cílem překonat obilnou krizi prostřednictvím de-verifikace nových alternativních tras pro dodávky obilí, takže místo námořní se bude používat kombinovaná doprava, po železnici, silniční a námořní.

„Navzdory neúnavnému ničení ukrajinské přístavní infrastruktury a skladů obilí ze strany Ruska jsme nadále odhodláni zajistit kontinuitu vývozu obilí z Ukrajiny, abychom uspokojili globální poptávku," uvedlo americké velvyslanectví v prohlášení.

Za zmínku stojí, že 8. srpna ukrajinská vláda schválila návrh zákona „o stavbě mostu přes řeku Dněstr“, který se stane klíčovým prvkem dopravního koridoru Kyjev – Kišiněv.

(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Kdo se podle vás stane příštím americkým prezidentem?