Svátek má: Vratislav

Zprávy

Velikost textu:

Veslařský svaz čelí obviněním z nelegálního nakupování lodí

Veslařský svaz čelí obviněním z nelegálního nakupování lodí

Kontroloři Národní sportovní agentury (NSA) přišli s obviněním, že Český veslařský svaz v letech 2019 až 2021 nakupoval sportovní lodě za dotace od státu v rozporu s právními předpisy České republiky.

Ondřej Šebek, šéf NSA
12. srpna 2023 - 13:02

Tato zpráva byla zveřejněna na serveru iRozhlas.cz 4. srpna 2023. V minulém prosinci Radiožurnál upozornil na neobvyklé praktiky svazu při zadávání milionových zakázek. Dceřiná společnost svazu měla tendenci nakupovat lodě sama a následně je svazu přeprodávat za vyšší ceny. Navíc byla mezi dodavateli i firma generálního sekretáře svazu Josefa Johánka.

Tato metoda nakupování může svazu přijít draho, protože hrozí pokuta od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Kontroloři NSA zaznamenali, že během období 2019-2021 byly zaznamenány vážné nedostatky a přímé porušení zákona o rozpočtových pravidlech.

Konkrétně Radiožurnál uvedl, že šlo o tři zakázky na nákup 39 veslic za 18 milionů korun bez daně. Svaz za tyto zakázky obdržel státní dotace, a to v letech 2019 a 2020 od ministerstva školství a v roce 2021 přímo od NSA.


Předseda veslařského svazu Ondřej Šebek, jenž vedl veslařský svaz v roce 2021 a pod jehož vedením svaz zadal poslední ze tří zmíněných zakázek, postup svazu hájil. Obhajoval rozhodnutí svazu tím, že úmyslem bylo zachovat transparentnost skrze otevřené výběrové řízení. Nicméně podmínky tendru byly nastaveny tak, že mohl vyhrát pouze dodavatel schopný dodat všechny požadované lodě různých značek najednou. Tento postup byl označen za nevýhodný odborníkem na veřejné zakázky Jiřím Skuhrovcem z Datlab Institutu. Skuhrovec upozornil, že postup mohl porušovat principy hospodárnosti, účelnosti a efektivnosti při využívání veřejných prostředků.

Psali jsme:

V reakci na zveřejněné obvinění veslařský svaz publikoval oficiální stanovisko, ve kterém se odkazuje na veřejnosprávní kontrolu NSA a zdůrazňuje, že se jedná o konečný verdikt agentury. Svaz dále zdůraznil, že dodávky byly realizovány formou otevřených zadávacích řízení podle zákona o veřejných zakázkách.

V závěru svého vyjádření svaz apeluje na NSA, aby stanovila jasná pravidla pro nákupy sportovního materiálu, a aby tyto postupy byly posuzovány před vydáním rozhodnutí o poskytnutí dotace.

Psali jsme:

Dopady této aféry na budoucí financování a reputaci svazu zůstávají nejasné. Jisté je však to, že tento skandál vyvolal širší debatu o transparentnosti a správném využívání státních dotací v českém sportovním odvětví.

Celé stanovisko Českého veslařského svazu k publikovaným závěrům kontroly Národní sportovní agentury si můžete přečíst ZDE

(svoboda, prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%