Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

Výměna vězňů mezi USA a Íránem uvolní blokované fondy

Výměna vězňů mezi USA a Íránem uvolní blokované fondy

Jednání mezi USA a Íránem stále probíhají, ale zdá se, že obě země směřují k dosažení dohody. Íránské ministerstvo zahraničí potvrdilo proces uvolňování miliard dolarů íránského majetku, který byl dosud zmrazen v Jižní Koreji. 

Joe Biden, americký prezident
13. srpna 2023 - 11:03

Teherán/Washington – Pět Američanů, kteří byli v Íránu zadrženi na základě různých obvinění, bylo ve čtvrtek propuštěno do domácího vězení, jak informovala CNN. Informace poukazují na potenciální dohodu o výměně vězňů mezi USA a Íránem, která by mohla mít dopady na íránské fondy blokované v Jižní Koreji.

Mezi propuštěnými Američany jsou Siamak Namazi, Emad Shargi, Morad Tahbaz a další dva, z nichž jeden je zatím neidentifikovaný. Pátý Američan je již v domácím vězení.

Jak uvedla agentura IRNA, íránské prostředky v hodnotě více než 10 miliard dolarů byly dosud blokované v Jižní Koreji a v Iráku kvůli sankcím USA. Z těchto fondů by mělo být uvolněno 6 miliard dolarů, které budou převedeny na účet v katarské centrální bance.


Američtí vězni byli, podle informací zdroje, přemístěni "na místo mimo věznici", ale jejich konečné propuštění bude záviset na převodu íránských finančních prostředků na stanovené účty.

Íránské ministerstvo zahraničí potvrdilo proces uvolňování miliard dolarů íránského majetku, který byl dosud zmrazen v Jižní Koreji. Ministerstvo také zdůraznilo, že USA by měly propustit několik Íránců, kteří jsou zadržováni v USA na základě obvinění týkajících se amerických sankcí.

Mohammad Jamshidi, významný íránský úředník, prohlásil, že američtí vězni zůstanou v Íránu, dokud nebudou všechny íránské aktiva v Jižní Koreji plně uvolněny. Toto tvrzení podporuje i Mohammad Marandi, prominentní íránský analytik.

Psali jsme:

Jednání mezi USA a Íránem stále probíhají, ale zdá se, že obě země směřují k dosažení dohody, která by mohla zlepšit vztahy a přinést úlevu mnoha jednotlivcům a íránské ekonomice.

(böhm, prvnizravy.cz, foto: repro MSNBS)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Kdo se podle vás stane příštím americkým prezidentem?