Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Vysoké náklady Turecka: Rýsuje se konec éry Edogana?

Vysoké náklady Turecka: Rýsuje se konec éry Edogana?

V letech 2019–2020 turecké vedení přišlo s řadou zahraničněpolitických a vojenských iniciativ. Kromě vítězství Ázerbájdžánu nad Arménií v Karabachu, díky vojenské podpoře Ankary Baku, tyto iniciativy přinesly jen velmi málo.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
14. října 2021 - 03:20

Celou situaci komentoval v článku bývalý zástupce EU v Turecku (2006-2011), nyní odborník z think tanku Carnegie Europe Mark Pierin.

Ankara se místo toho od svých aktivit ve východním Středomoří a Libyi až po zablokování v syrské provincii Idlib a pokusy přinutit zoufalé uprchlíky přes řecké hranice ocitla v diplomatické izolaci. A ještě výraznější než kdykoli předtím během devatenáctileté vlády Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), poznamenává bývalý diplomat.

„Doma se ekonomika rozpadá, soudní systém je zpolitizován a turecké vedení se v otázkách právního státu stále více distancuje od USA, Evropské unie a Rady Evropy. Aby toho všeho nebylo málo, raketové systémy ruské výroby S-400 se staly jádrem sváru s NATO a Spojenými státy, “uvádí Mark Pierini.V Turecku je k těmto problémům mnoho komentářů. Někteří pozorovatelé v samotném Turecku se odvážili podat jednoduché vysvětlení tohoto vícerozměrného chaosu: hovoří o „konci éry“ a jasném přechodu na státní systém po Recepu Tayyipovi Erdoganovi v příštích volbách v roce 2023.

„Zde je trochu jiný úhel pohledu: budoucnost Turecka závisí na jeho politických stranách a jeho voličích. Pozitivní myšlení nemusí moc pomoci, ale demokratická stabilita může stačit, pokud se opoziční síly budou chovat racionálně a občané se objeví (u volebních uren v příštích volbách) ve velkém, “píše odborník.

Podle jeho názoru, ponecháme -li stranou kontroverzi, že „konec éry“ nebo něco podobného nastane po příštím kole voleb, bude muset nové turecké vedení reformovat čtyři hlavní prvky: politickou architekturu, soudní systém, ekonomiku a obranu.

I když současná vláda prezidenta Erdogana zůstane u moci do dvou let, stále bude čelit stejným problémům, domnívá se autor publikace.

Budoucnost Turecka je zatížena nejistotami a rozpory. Politická debata před volbami bude svou dravostí bezprecedentní," uzavírá. Mark Pierini uzavírá poprvé od roku 2002, kdy se k moci dostala Erdoganova AKP, tíha zodpovědnosti na všechny politické strany a voliče v zemi.


53,7 procenta většiny tureckých voličů se domnívá, že vládní Strana spravedlnosti a rozvoje v čele s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem ztratí svou pozici vedoucí politické síly ve všeobecných volbách , podle průzkumu provedeného tento měsíc soukromá sociologická agentura MetroPoll. v červnu 2023. Pouze 37,8% respondentů věří, že AKP zůstane u moci, i když mezi voliči z řad příznivců vládnoucí strany je toto číslo 65,8%. Přitom 25,7% voličů AKP neočekává, že jejich politické sdružení zůstane u moci do dvou let.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)