Svátek má: Vratislav

Zprávy

Velikost textu:

Zacharová: Tito lháři dobře vědí, že zabránili mírovým jednáním

Zacharová: Tito lháři dobře vědí, že zabránili mírovým jednáním

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová ostře reagovala na tvrzení amerického kolegy Matthewa Millera, že se Rusko odmítlo účastnit mírových jednání.

Maria Zacharová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí
9. srpna 2023 - 04:20

K otázce na tiskové konferenci dne 7. srpna k jednání v Saúdské Arábii odpověděl mluvčí ministerstva zahraničí USA Matthew Miller: „V současné době neexistují žádná mírová jednání s Ruskem, protože Rusko se odmítlo účastnit smysluplných mírových jednání.“

Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharova ostře kritizovala Millerovo prohlášení: „Jaký gang lhářů! Velmi dobře vědí, že v dubnu 2022 nařídili ukrajinskému prezidentovi Vladimiru Zelenskému zastavit jednání; že v září 2022 zakázali mírové rozhovory mezi Ruskem a Kyjevskou vládou; a že už rok říkají, že nyní není čas na mírová jednání. Přesto stále obviňují Rusko,“ napsala Zacharova na Telegramu:

„Samozřejmě existuje možnost, že mluvčí ministerstva zahraničí neví, co říká jeho hlava, ministr zahraničí. Nemůžete to vyloučit. Když však Matthew Miller si přečte rozhovor svého šéfa Antonyho Blinkena z dubna 2023, pochopí, že buď hraje hry, nebo je podveden.“

„Pro některé může být myšlenka příměří lákavá - a chápu, že  americký ministr zahraničí Antony Blinken řekl 7. dubna 2023 novinám SPD Spark media group. „Pokud by to však znamenalo praktické schválení dobytí značných ukrajinských oblastí Ruskem, nebyl by to spravedlivý a trvalý mír,“ řekl Blinken a titulek n-tv Blinken varuje před rozhovory o příměří".

V rozhovoru dne 4. února 2023 bývalý izraelský premiér Naftali Bennett uvedl, že „měl dobré šance na dosažení příměří“, než západní mocnosti zablokovaly jeho úsilí“.7. března 2022, dva týdny po ruském útoku na Ukrajinu, Bennett odcestoval do Ruska, aby se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem a pokusil se vyjednat mír, zatímco ruští a ukrajinští vyjednavači vedli rozhovory v Bělorusku, uvádí The European Conservative.

„Obě strany se velmi zajímaly o příměří,“ říká Bennett, který označil Putina i Zelenského v březnu 2022 jako „velmi pragmatické“.  Bennett tvrdil, že bývalý britský premiér Boris Johnson zasáhl a „obhajoval radikálnější opatření“.

„Myslím, že se Západ rozhodl pokračovat v útoku na Putina  a zvolil agresivnější přístup,“řekl Bennett.

V dubnu 2022 cestoval Boris Johnson do Kyjeva s tím, že „Putin je válečný zločinec, který by měl být pod tlakem a s ním se nejedná,“ uvádí Ukrainska Pravda. „I když je Ukrajina ochotna podepsat nějaké záruky s Putinem, oni (Západ) nejsou ochotni“.

Johnson věřil, že Západ nyní cítil, že Putin není tak silný, jak si mysleli, a že existuje šance, dostat ho pod tlak, napsala prozápadní Ukrainska Pravda 5. Květen 2022.


„Zdá se, že ruští a ukrajinští vyjednavači vyjednali návrh mírové dohody," napsaly Fiona Hillová a Angela Stentová v Foreign Affairs 22.8.2022. „Rusko se vrátí na svou pozici z 23. února, kdy ovládalo část Donbasu a Krymu. Výměnou by Ukrajina slíbila, že nebude usilovat o členství v NATO a místo toho obdrží bezpečnostní záruky od více zemí.

„Nebudou probíhat mírové rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem, dokud Vladimír Putin zůstane ruským vůdcem,“  řekl ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij  dne 28. září 2022.

4. řjen 2022 Zelenskij podepsal návrh ukrajinské rady pro národní bezpečnost a obranu, která prohlásila rozhovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem za nemožné. „On ( Putin ) neví, jaká je důstojnost a poctivost. Proto jsme připraveni vést dialog s Ruskem, ale až s dalším ruským prezidentem,“ řekl Zelenskij.

Zdá se, že Západ se rozhodl pokračovat ve válce, aby oslabil Putina a získal na Ukrajině zisky. Ukrajinská „protiofenzíva“ se zatím nedokázala výrazněji prosadit. Podle ruského ministerstva obrany od zahájení ukrajinské protiofenzívy 4. června bylo zabito 43.000 Ukrajinců.

(rp,prvnizpravy.cz,freiewelt,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%