Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

Zákon o digitálních službách: EU nadále cenzuruje velké sociální sítě

Zákon o digitálních službách: EU nadále cenzuruje velké sociální sítě

Práva na svobodu v Evropské unii jsou i nadále omezena. Brusel přitvrzuje cenzuru.

Ilustrační foto
22. srpna 2023 - 04:20

Konec tohoto měsíce, přesněji 25. srpna vstoupí v platnost zákon o digitálních službách a tomu se musí velké sociální sítě podrobit. Poté jsou tyto portály povinny předpokládané dezinformace a nezákonný obsah ostranit.

Drastické tresty ohrožují


Na druhé straně jsou porušení vystavena hrozným trestům, které mohou jít do miliard. Podle EU pojem dezinformace již zahrnuje zprávy, které jsou v rozporu s převládající agendou očkování, klimatu a migrace. Tímto způsobem slouží DSA k potlačení informací, které nejdou ruku v ruce s mainstreamem. Nařízení se konkrétně týká 17 velkých online platforem, jako jsou TikTok nebo Youtube.


Plány v šuplíku po celá léta

Evropská komise měla takové cenzurní plány již na konci roku 2020. EU se zaměřuje na zpravodajský portál Twitter Elona Muska. Po převzetí platformy miliardář oznámil, že umožní větší svobodu projevu.

Hrozby Google

Co si obr mezi online platformami myslí Google o svobodě projevu, je jasně patrné z oznámení, že v budoucnu budou všechna bezplatná a nezávislá média odstraněna z výsledků vyhledávání. Toto rozhodnutí vychází ze spolupráce s OSN, WHO a dalšími nevládními organizacemi s cílem vytvořit nový cenzurní nástroj.Kdo ovlivňuje Google

To vysvětlil šéf zpravodajské laboratoře Google Latoya Drake a dodal, že karta Google News je „týmem v rámci iniciativy Google News Initiative, který spolupracuje s novináři v boji proti dezinformacím“. Jedním z důsledků rozhovorů mezi společností Google a WHO je rozšíření Pokynů Google pro lékařské „dezinformace“. Tato nová pravidla byla stanovena hlavně WHO.

(rp,prvnizpravy.cz,auf1,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Kdo se podle vás stane příštím americkým prezidentem?