Svátek má: Dominik

Komentáře

Březen obchodníkům příliš nepřál, celý první kvartál byl ale silný

Maloobchodu, zvyklému za poslední roky na solidní přírůstky tržeb, březen příliš nepřál.

Meziroční růst neočištěných tržeb bez aut o 3.7% citelně zaostal za předchozími měsíci a během roku 2017 se vyskytly jen dva měsíce s ještě nižším přírůstkem. Většinu přírůstku posledního měsíce navíc obstaraly tržby za potraviny, zatímco ve většině sledovaných nepotravinářských skupin došlo k meziročnímu poklesu. Ten se týká i výrobků s počítačovým a komunikačním zařízením, které dlouho vévodily žebříčkům přírůstku tržeb. Mimořádně nepříznivý měsíc zažili obchodníci v sektoru aut, jejichž tržby propadly meziročně o 11.6%. Horší výsledky byly v sektoru naposledy zaznamenány v roce 2009.
 
Březnové výsledky maloobchodu ovšem byly ovlivněny souhrou několika nepříznivých faktorů. Načasování velikonočních svátků způsobilo zvýšení výdajů za potraviny a naopak omezení návštěv nepotravinářských obchodů. Nepříznivě se projevil i meziročně nižší počet pracovních dnů, který souvisel s Velikonocemi jen částečně. Svůj vliv uplatnilo i počasí. Nedostatek sněhu na tuzemských horách zřejmě poslal rekordní počet Čechů lyžovat do zahraničí, čímž utráceli méně doma. Žádný z uvedených faktorů ale nepřetrvá delší dobu. Příjmová situace domácností se nadále zlepšuje a je jen otázkou krátké doby, než si lidé opět najdou cestu do obchodů. Přírůstek maloobchodních tržeb za celý první kvartál o 5.9% je konsistentní s meziročním růstem soukromé spotřeby jako složky HDP o víc než 4%.
 
Jiná je ale zřejmě situace v segmentu aut, kde propad tržeb z velké části souvisí s nasycením poptávky podniků a přesunu jejich zájmu k jiným investicím než do dopravních prostředků. S oživením v tomto segmentu nepočítáme ani  v dalším kvartálu.
  
Pavel Sobíšek