Svátek má: Darina

Komentáře

Za růst české ekonomiky koncem roku zřejmě částečně stál Brexit

Česká ekonomika podle bleskového odhadu ČSÚ zrychlila v posledním kvartálu 2018 svůj růst na 1.0% mezikvartálně a 2.9% meziročně.

Celoroční růst dosáhl loni podle statistiků 3.0%. Růst byl údajně koncem roku tažen především čistým exportem a poptávkou po investičním zboží. Celoročně byly největšími tahouny ze strany poptávky soukromá spotřeba a investice, ze strany produkce se na něm podílela velká řada odvětví včetně průmyslu.
 
Mezikvartální zrychlení až na 1.0% je překvapením. Jelikož za ním stál jako jeden z pilířů čistý export, a to v době slábnoucí poptávky ve většině evropských ekonomik, máme hypotézu, že částečně souvisí s předzásobením výrobních řetězců před Brexitem. Jedná se tedy o krátkodobý faktor, který dříve či později ovlivní českou ekonomiku naopak negativně, a to bez ohledu na způsob vystoupení Británie z EU. Druhý pilíř silného růstu v Česku – investiční poptávka – je patrně trvalejšího charakteru. Srovnání meziročního růstu za 4Q18 (2.9%) a celoročního růstu HDP za 2018 (3.0%) naznačuje lehkou revizi směrem nahoru v dříve zveřejněných datech.
 


I když v dalších obdobích pravděpodobně nebude českou ekonomiku podporovat čistý export, na domácí složky poptávky může nadále spoléhat. Mezikvartální čísla do budoucna tedy uvidíme výrazně slabší, silná dynamika konce roku 2018 nicméně statisticky příznivě ovlivní letošní HDP. Náš celoroční odhad HDP upravujeme na 2.5%, výhled na rok 2020 ponecháváme na 2.2%.
 
Pavel Sobíšek