Svátek má: Darina

Komentáře

Loni zaznamenalo stavebnictví nejvyšší růst od roku 2004

Po listopadové meziroční stagnaci přinesl prosinec obnovení růstu stavební výroby, byť jeho tempo neoslnilo.

Celkový neočištěný růst o 3,9% se skládal ze zvýšení v pozemním (3,6%) i inženýrském (4,8%) stavebnictví. Loňský celoroční růst nedosáhl dvojciferných hodnot, jak se ještě v říjnu zdálo možné, přesto je jeho tempo s 8,4% nejlepším výsledkem od roku 2004.
 
Jak nicméně vyplývá ze statistik stavebních povolení a nových zakázek, letošní tempo růstu produkce zřejmě zvolní. Počty stavebních povolení již několik kvartálů meziročně mírně klesají, zatímco orientační hodnota nově povolených staveb má tendenci stagnovat, což po očištění o cenové vlivy také naznačuje spíš lehký pokles. Bytová výstavba se zdá být za cyklickým vrcholem a u nebytových budov mohou celkové výkony zvyšovat hlavně rekonstrukce.

Objem nových zakázek, který silně rostl v prvním pololetí 2018, koncem roku citelně zvolnil svou dynamiku. Zásoba práce stavebních firem tak začala ve druhé půlce roku klesat, i když se stále drží výš než v předchozích třech letech. Veřejný sektor se přitom podílí na poptávce po stavebních pracích o něco více, než bývalo obvyklé. Máme za to, že popsané podmínky umožní letos růst stavební výroby, ten ale nepřekročí 5%. Udržení růstu i pro rok 2020 pak bude vyžadovat zvýšení aktivity aspoň některé skupiny investorů.   
 
Pavel Sobíšek