Svátek má: Dominik

Komentáře

Český HDP

Podle odhadu rostl HDP Česka ve druhém kvartálu o 0.9% mezičtvrtletně a o 2.5% meziročně.

Česká ekonomika si i v letošním druhém kvartálu zachovala slušná tempa růstu, kterými se zařadila po bok Polska a Slovenska mezi nejrychleji rostoucí země EU v mezikvartálním srovnání a do první třetiny žebříčku v meziročním vyjádření.

Zveřejněný růst je očištěný o mimořádně silný vliv tří pracovních dnů navíc, což značí, že neočištěný růst dosahoval meziročně asi 3.7%.

Ne všechny ukazatele ale vypadají stejně příznivě. Růst byl podle komentáře tažen zahraniční poptávkou a domácí spotřebou. Z uvedeného vyplývá pravděpodobné zhoršení struktury růstu, v němž zřejmě kvůli slabému výkonu stavebnictví zcela chybí podpora tvorby fixního kapitálu. Ze strany produkce byl růst navíc patrně podpořen tvorbou zásob v automobilovém průmyslu před červencovou odstávkou ve Škodě Auto, která se uskutečnila dřív než loni a byla delší. Toto ovlivní negativně produkci a potažmo HDP v následujícím kvartálu. Slabší čísla směrem dopředu indikuje i PMI pro zpracovatelský průmysl. Ze zveřejněných dobrých dat tedy není na místě dělat podobné závěry ohledně zbytku roku. Letošní růst české ekonomiky nadále odhadujeme jen na 2.3%.
 
Pavel Sobíšek