Svátek má: Dominik

Komentáře

HDP roste nejvyšším meziročním tempem za dva roky

Česká ekonomika zřejmě zažívá vrchol svého cyklického růstu.

Pětiprocentní meziroční dynamiku jsme sice viděli už v roce 2015, tehdy byl ale růst napumpován penězi EU, které bylo nutné do konce roku utratit.

Tentokrát stojí za růstem stabilnější faktory. Nejdůležitějším je nepochybně rostoucí zaměstnanost a silný růst mezd, které zvyšují disponibilní příjmy domácností. Druhým podstatným faktorem je zahraniční poptávka. Ta se projevuje také na růstu HDP v Německu o dlouho nevídaných 2.8% a vytváří příležitosti pro tuzemské exportéry. Třetí nohou růstu české ekonomiky jsou investice, v rámci nich ale patrně stále pokulhává stavební část.
 
Dobrá situace české ekonomiky se nepochybně přenesla i do letošního posledního kvartálu. V průmyslové výrobě dokonce možná došlo k určitému meziročnímu zrychlení proti třetímu čtvrtletí. Pro celoroční růst HDP zvyšujeme náš odhad na 4.4%. V dalším výhledu je ale třeba vzít v potaz, že k cyklickému vrcholu dochází synchronně u všech složek poptávky. Podobně synchronní může tedy být následná fáze zpomalení. Příští rok nadále počítáme s růstem HDP o 3.4%, rizika ale vidíme spíš směrem dolů.
 
Pavel Sobíšek