Svátek má: Dominik

Komentáře

Inflace ustoupila ze svého pětiletého maxima

Meziroční inflace v listopadu ustoupila ze svého pětiletého maxima, když vypadlo z její báze razantní zvýšení cen potravin z loňského listopadu.

Potraviny přitom i letos v listopadu zůstaly zdrojem růstu cenové hladiny, ale již mírnějšího. Prvenství v cenovém šplhu získaly vejce s meziročním přírůstkem 60%, které převzaly štafetu od másla, jehož ceny jsou již za kulminací. Kromě potravin zamířily v listopadu vzhůru již jen ceny pohonných hmot a alkoholu, zatímco všechny ostatní cenové skupiny zaznamenaly meziměsíčně stagnaci nebo mírný pokles. Pro řadu položek je listopadový pokles cen typický, ale jeho míra byla letos podprůměrná. Nelze tedy říct, že by za zmírněním celkové inflace stály nižší poptávkové tlaky.
 
Inflace se v úhrnu vyvíjí v souladu s očekáváním ČNB i analytiků. Prosinec pravděpodobně přinese další pokles meziročního čísla směrem k cílové hladině 2%. Z hlediska měnové politiky se zdá být současný cenový vývoj neutrální. Její zpřísňování je na místě, nevyžaduje ale urgentní kroky. Prosincové měnové jednání ČNB bude napínavé, změnu sazeb ale spíš nepřinese.
 
Pavel Sobíšek